Wycieki w instalacji wodnej: najczęstsze przyczyny

Maciej Piwowski
24.12.2019

Nie każdy wyciek w instalacji wodnej jest powodem do niepokoju. Takie sytuacje się zdarzają i bardzo często mają charakter incydentalny. Gorzej, gdy wycieków przybywa, a właściciel domu czy mieszkania odczuwa to w swoim portfelu, płacąc coraz wyższe rachunki za wodę. Wówczas trzeba poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Te najczęstsze wymieniamy w naszym poradniku.

Zużyte uszczelki

Uszczelki mają to do siebie, że niestety nie są wieczne. Najszybciej poddają się te umieszczone w mocno eksploatowanych elementach wyposażenia domu czy mieszkania, czyli chociażby w baterii kuchennej, prysznicowej i umywalkowej. Uszczelki stosuje się również w armaturze hydraulicznej oraz oczywiście w kotle grzewczym. Uszkodzenie uszczelki nie zawsze daje efekt w postaci spektakularnego wycieku – woda może się sączyć powoli, o czym świadczą jedynie drobne zacieki np. na zlewie.

Poluzowany śrubunek

Nawet w dobrze wykonanej instalacji hydraulicznej mogą się zdarzyć drobne niedopatrzenia. Nie zapominajmy również, że poszczególne elementy instalacji bez przerwy pracują, są też narażone na drgania, co może spowodować lekkie poluzowanie śrubunku np. na podłączeniu rury od ogrzewania podłogowego do rozdzielacza. W takiej sytuacji zwykle wystarczy dokręcić śrubunek – trzeba to jednak zrobić z wyczuciem, by nie zerwać gwintu.

Zbyt miękka woda

Nie każdy wie, że stopień twardości wody ma duży wpływ na szczelność instalacji. Osoby, które po czasie zainwestowały w centralny zmiękczacz wody bardzo często doświadczają później różnych mniejszych i większych wycieków. Jest to zupełnie normalne. Receptą na to będzie albo dokręcenie śrubunków, albo zastosowanie grubszych uszczelek, ewentualnie nawinięcie dodatkowej warstwy konopi hydraulicznych.

Awaria kotła lub armatury hydraulicznej

Pisząc kolokwialnie: grubsza sprawa. Awaria nie musi być jednak bardzo poważna. Często jest tak, że po wielu latach eksploatacji niektóre elementy kotła czy szeroko pojętej armatury hydraulicznej zwyczajnie się zużywają. Przykładem będzie chociażby pompa obiegowa czy wymiennik.

Jeśli źródło wycieku znajduje się w kotle, to nie ma na co czekać – trzeba wezwać serwisanta, który szybko poradzi sobie z awarią. Uwaga! Takich wycieków absolutnie nie wolno bagatelizować, ponieważ może dojść do dużego ubytku wody z instalacji, co bezpośrednio zagraża kotłowi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie