Wybieramy mop parowy do podłóg - na co zwrócić uwagę?

Krzysztof Jagielski
14.10.2022

Sobotnie sprzątanie to rutyna, którą praktykuje się od w większości polskich domów. Generalne porządki dla jednych są prawdziwą udręką, dla innych zaś formą relaksu. Jedną z podstawowych czynności całego procesu sprzątania jest czyszczenie powierzchni podłogowych. Czysta podłoga, niezależnie od tego czy mowa o płytkach, dywanie czy panelach, prezentuje mieszkanie w pełnej, idealnej okazałości. Nic bowiem bardziej nie przyciąga uwagi jak zanieczyszczone podłogi.

Dlatego też gospodynie domowe, dbają o nie regularnie, podejmując się ich mycia nawet kilka razy w tygodniu. Na szczęście w XXI wieku nie mogło zabraknąć odpowiedniego sprzętu, który ułatwia regularne czyszczenie podłóg, a przy tym robi to precyzyjnie i oszczędza czas. Mop parowy, bo o nim mowa, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Przed dokonaniem zakupu, warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, by wybrać mop parowy dopasowany do własnych potrzeb.

1. Mop parowy vs tradycyjny

2. Dlaczego dopasowanie mopa parowego do rodzaju podłogi jest tak ważne?

3. O jakich parametrach należy pamiętać, kupując mop parowy?

4. Co jeszcze można wyczyścić mopem parowym?

Mop parowy vs tradycyjny

Zamiana tradycyjnego mopa na mopa parowego jest coraz częstszą praktyką. O tym jak działa mop parowy można przeczytać bezpośrednio na stronie danego producenta, niemniej zasada niezależnie od modelu jest taka sama. Gorąca para wodna powstaje wskutek nagrzania wody do wysokiej temperatury. Pionowy mop parowy czyści powierzchnie bez użycia detergentów. Dzięki temu w odróżnieniu od tradycyjnego mopa, ogranicza się kontakt ze środkami chemicznymi, a także oszczędza gotówkę. To bardzo cenna właściwość, którą docenią z pewnością alergicy. Poza tym dobry mop parowy, gwarantuje doskonałe rezultaty czyszczenia nie tylko podłóg. Usuwa uporczywy brud również z innych powierzchni.

Dlaczego dopasowanie mopa parowego do rodzaju podłogi jest tak ważne?

Nie wszystkie mopy parowe sprawdzą się do czyszczenia płytek, paneli czy drewna. Dlatego też najważniejszym parametrem decydującym o zakupie, powinien być rodzaj podłogi. Należy bowiem pamiętać, że sprzątanie z wykorzystaniem takiego sprzętu, to czyszczenie parą wodną. Istnieje więc spore ryzyko, że woda może zniszczyć powierzchnię. Oczywiście problem nie dotyczy podłóg wodoodpornych, kamiennych, marmurowych, a także wszystkich rodzajów podłóg nielakierowanych.

Natomiast w przypadku podłóg drewnianych, przed zastosowaniem mopa, należy zaimpregnować materiał. Zasada jest więc jedna: powierzchnia, którą zamierza się czyścić mopem parowym, powinna być szczelna i odpowiednio zabezpieczona.

O jakich parametrach należy pamiętać, kupując mop parowy?

Najlepszy mop parowy to taki, który przyspiesza i ułatwia wykonywanie prac domowych. Współczesne mopy parowe charakteryzują się różną funkcjonalnością. Na rynku dostępne są m.in. urządzenia, gwarantujące czyszczenie nie tylko podłóg, ale i innych powierzchni. Odpowiednia konstrukcja sprzętu, pozwala w kilka chwil przeobrazić je w myjkę parową. Dodatkowo przed zakupem warto zastanowić się nad inwestycją w sprzęt wielofunkcyjny z kilkoma końcówkami np. do odświeżania dywanów (swoją drogą mop parowy z wyglądu przypomina odkurzacz pionowy), czyszczenia fug czy mycia okien. W pierwszej kolejności należy określić oczekiwaną moc urządzenia.

Od niej uzależnia się tempo przygotowania i samej pracy mopa parowego. Ważny parametr stanowi bez wątpienia regulacja ilości pary wodnej. Dzięki niej można dostosować wydatek pary do rodzaju podłogi. Znaczenie ma także pojemność zbiornika. Im większa - tym lepiej. Duży zbiornik ograniczy częstotliwość uzupełniania wody. W zależności od metrażu czyszczonej powierzchni, dobiera się także rodzaj głowicy. W dużych domach lepiej sprawdzi się większa głowica, dzięki której przyspieszy się proces sprzątania.

Natomiast do mieszkania w bloku, częściej rekomenduje się wybór niewielkiej np. trójkątną, która dotrze do trudno dostępnych miejsc. Istotny jest także ciężar urządzenia. Większą popularnością cieszą się lżejsze modele.

Co jeszcze można wyczyścić mopem parowym?

Nowoczesne mopy parowe w tym np. hit ostatnich sezonów mop parowy bezprzewodowy, nie służą wyłącznie myciu podłóg. Dzięki wielu końcówkom znajdującym się w zestawie, można czyścić inne powierzchnie. Urządzenie wykorzystuje się np. do czyszczenia dywanów, mebli, ale i tkanin. Bez problemu mopem parowym sprząta się także łazienkę w tym również czyści kabinę prysznicową czy myje okna i inne powierzchnie szklane w domu. Wielu kierowców wykorzystuje mopy parowe do sprzątania samochodu. Zaschnięty brud na tapicerce schodzi zdecydowanie łatwiej dzięki parze z mopa.

Mopy parowe bez wątpienia są wynalazkiem ułatwiającym codzienność. Pozwalają bowiem zaoszczędzić czas, a także pieniądze na zakupach środków chemicznych. Poza tym urządzenia przyspieszają sprzątanie. Dzięki wymiennym końcówkom, można sprawnie wyczyścić nie tylko podłogi, ale i powierzchnie szklane lub meble.

Szukając odpowiedniego modelu do swoich wnętrz, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wskazane wyżej parametry oraz jakość wykonania. Zakup mopa parowego jest bowiem inwestycją na kilka lat.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie