Wełna mineralna czy styropian? Poznaj zalety i wady obu materiałów dociepleniowych

Krzysztof Jagielski
14.05.2019

W polskich warunkach klimatycznych sprawa jest prosta: każdy dom jednorodzinny wymaga wykonania warstwy ocieplenia. Co prawda rośnie popularność tzw. systemu ściany jednowarstwowej, jednak jest to rozwiązanie dość kosztowne. Zdecydowana większość inwestorów staje więc przed dylematem: wełna mineralna czy styropian? Oba materiały mają swoje zalety, ale i wady. Wymieniamy je w naszym poradniku, aby pomóc Ci w podjęciu decyzji.

Wełna mineralna – czy warto dopłacić?

Wełna mineralna cieszy się w naszym kraju znacznie mniejszą popularnością niż styropian. Główny m powodem jest wyższa cena zakupu. Przeciętny Kowalski budujący własny dom liczy każdą złotówkę, dlatego różnica kilkudziesięciu złotych na metrze kwadratowym materiału bywa przeszkodą nie do przeskoczenia.

Czy jednak wełna mineralna jest warta tego, aby ponieść znacznie wyższy wydatek na jej zakup? I tak, i nie. Wełna zdecydowanie dystansuje styropian pod jednym względem: jest materiałem naturalnym, a więc bardziej przyjaznym człowiekowi. Niektórzy twierdzą, że w domu ocieplonym wełną mineralną panuje lepszy mikroklimat i rzadziej pojawiają się problemy z wilgocią – to nie do końca prawda, bo o tym akurat decyduje przede wszystkim sprawna wentylacja.

Ogromnym atutem wełny jest natomiast jej zdolność do pochłaniania hałasów, dlatego w domu ocieplonym tym materiałem jest wyraźnie ciszej. Będzie to niebagatelny argument dla inwestorów stawiających dom przy ruchliwej ulicy czy w centrum miejscowości.

Zalety:

  • Naturalność
  • Dźwiękochłonność
  • Wysoka trwałość
  • Niepalność (wełna kamienna)

Wady:

  • Znacznie wyższa cena w stosunku do styropianu
  • Ocieplenie ścian domu wełną jest nieco bardziej uciążliwe, co może się wiązać z wyższym kosztem robocizny

Stary, dobry styropian

Jeśli ocieplenie ścian, to tylko styropianem – takie myślenie towarzyszy zdecydowanej większości inwestorów. Trudno się temu dziwić, skoro styropian jest tani, sprawdzony i dobrze spełnia swoją rolę. Na rynku mamy ogromny wybór styropianów, które różnią się gęstością, a przede wszystkim współczynnikiem przenikania ciepła. Styropian nie ma żadnych tajemnic przed doświadczonymi ekipami dociepleniowymi.

Największą wadą tego materiału jest to, że stanowi produkt chemiczny, a więc trudno tutaj mówić o przyjazności człowiekowi. Nie należy natomiast słuchać głosów, jakoby styropian uniemożliwiał tzw. „oddychanie ścian”. Ponownie przypomnimy, że za wymianę powietrza odpowiada wentylacja.

Zalety:

  • Niska cena zakupu
  • Dobre właściwości termoizolacyjne
  • Nieskomplikowane wykonanie ocieplenia styropianem (mniejsze ryzyko popełnienia błędów wykonawczych)
  • Lekkość styropianu sprawia, że w przypadku niskich budynków nie ma konieczności stosowania kołków mocujących

Wady:

  • Styropian jest produktem chemicznym
  • Na rynku są styropiany bardzo niskiej jakości, na które trzeba uważać

Wniosek? Zarówno styropian, jak i wełna mineralna, dobrze spełniają swoją rolę i jeśli nie zależy Ci na tym, aby ocieplić ściany naturalnym materiałem, wybierz tańszy styropian. Zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć np. na bardziej efektowny tynk czy prace wykończeniowe w środku domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie