Wady i zalety tarasu z desek kompozytowych

Antoni Kwapisz
31.05.2021

Taras z desek kompozytowych jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w naszym kraju. Wielu inwestorów traktuje go nie tylko w kategorii alternatywy dla tarasu z naturalnego drewna, ale też płyt betonowych, kostki czy okładzin ceramicznych. Zanim zdecydujesz się na taras z desek kompozytowych musisz poznać najważniejsze zalety i wady tej technologii. Wymieniamy je i omawiamy w naszym poradniku.

Dlaczego warto postawić na taras z desek kompozytowych?

Najważniejszą zaletą kompozytu, czyli mieszanki trocin z tworzywem sztucznym, jest to, że takie deski nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Oczywiście wiele zależy tutaj od jakości wykonania produktu, jednak jeśli postawisz na markowe deski, to możesz mieć z nimi święty spokój przez wiele lat. Nie ma potrzeby ich konserwowania, malowania, olejowania czy zabezpieczania przed wilgocią i grzybami.

Deski kompozytowe są łatwe w utrzymaniu w czystości. Na co dzień taki taras wystarczy tylko zamieść, a od czasu do czasu umyć myjką ciśnieniową czy mopem. Plamy i inne zabrudzenia łatwo schodzą pod wpływem wody z detergentem.

Ważną zaletą tarasu z desek kompozytowych jest bezpieczeństwo jego użytkowania. Nie ma tutaj ryzyka pojawienia się drzazg. Powierzchnia desek jest ryflowana, dzięki czemu mają one właściwości antypoślizgowe. To pozwala bezpiecznie stąpać po tarasie boso oraz korzystać z niego nawet zimą czy po opadach deszczu.

Wspomnijmy również o łatwości wykonania tarasu. Decydując się na kompletny system ze wszystkimi elementami montażowymi można pokusić się o zbudowanie tarasu samemu lub z pomocą sąsiada, szwagra etc. Nie jest to nic skomplikowanego, a wystarczą do tego podstawowe narzędzia.

Co z wadami?

Taras z desek kompozytowych ma w zasadzie tylko dwie wady, ale obie nie są na tyle istotne, aby podważały sens zastosowania tego materiału. Pierwszą z nich jest – według niektórych – dyskusyjna estetyka. Fakt, deski kompozytowe nigdy nie będą prezentować się tak efektownie, jak drewniane. To ważny argument dla osób, które preferują otaczanie się elementami naturalnymi. Z drugiej strony deski kompozytowe wyglądają dobrze nawet po latach użytkowania, czego absolutnie nie można powiedzieć o drewnianych.

Wadą deski kompozytowej jest też to, że bardzo szybko się nagrzewa, ale też błyskawicznie oddaje ciepło. Trzeba o tym pamiętać stąpając po tarasie wystawionym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (uwaga na oparzenia). Z kolei wieczorem chodzenie po tarasie boso może być mało przyjemne – kompozyt nie trzyma ciepła tak, jak naturalne drewno.

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie