Urządzamy małe pomieszczenie: jakich błędów trzeba unikać?

Maciej Piwowski
07.09.2020

Małe pomieszczenia bywają szczególnie kłopotliwe w aranżacji. Główną przeszkodą jest oczywiście niewielka powierzchnia, na której zwykle chcemy zrealizować jak najwięcej pomysłów. Warto natomiast powściągnąć ambitne plany, bo okazuje się, że przesada w aranżowaniu małego pomieszczenia niemal zawsze przynosi kiepski skutek. W naszym poradniku wymienia najczęstsze błędy, jakich należy się wystrzegać urządzając niewielką powierzchnię.

Łączenie różnych stylów

To zdecydowanie najczęstszy i najbardziej opłakany w skutkach błąd. Małe pomieszczenie zawsze powinno zostać urządzone w jednym stylu. Brakuje tutaj po prostu miejsca na to, aby w wyważony i gustowny sposób połączyć ze sobą dwa kierunki w designie. Jeśli więc lubisz np. styl boho i skandynawski, to zdecyduj się na jeden z nich.

Dużo dodatków

Na małej powierzchni nie gromadzimy przesadnie dużej liczby dodatków. Nawet jeśli bez przerwy trafiasz w sklepie na piękne elementy wystroju, to nie kupuj ich wszystkich, bo doprowadzisz do sytuacji, w której pomieszczenie wyda się zagracone. Minimalizm jest tutaj słowem-kluczem, zarówno na poziomie stylu, jak i formy urządzania pomieszczenia.

Ciemne podłogi i ściany

Ten błąd jest wręcz nagminny i trudno zrozumieć, dlaczego popełnia go tak wiele osób. Powszechnie wiadomo, że ciemne kolory optycznie pomniejszają przestrzeń, a w tym przypadku powinno nam zależeć na dokładnie odwrotnym efekcie. Dlatego nawet jeśli podobają Ci się podłogi w kolorze wenge i ściany z tonacji ciemnych brązów, zrezygnuj z tego pomysłu na rzecz jaśniejszych barw.

Zasłonięte okna

Dekoracja okien z reguły stwarza sporo problemów, dlatego w przypadku urządzania małego pomieszczenie sugerujemy, aby albo całkowicie z niej zrezygnować, albo ograniczyć się tylko do elementów zaciemniających, jak chociażby rolety. Ciężkie kotary i gęsto tkane firany nie są tutaj wskazane z uwagi na to, że znacząco ograniczają dopływ naturalnego światła, przez co pomieszczenie będzie się wydawać jeszcze mniejsze.

Niewykorzystanie powierzchni nieużytkowej

Za taką powierzchnię można uznać np. ściany przy łączeniu z sufitem. To świetne miejsce na szafki podwieszane czy zabudowy meblowe, które znacząco zwiększą funkcjonalność pomieszczenia, a przy tym nie zabiorą miejsca na podłodze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie