Szynkowar - własne wyroby mięsne

Mateusz Nowak
11.08.2020

Możliwość robienia własnych wyrobów mięsnych to ogromny atut. Dziś, kiedy to nadzwyczaj doceniamy ekologiczne rozwiązania, coraz chętniej decydujemy się na samodzielne gotowanie, pieczenie, a nawet przyrządzanie pysznych szynek. Jak wybrać dobry szynkowar do użytku domowego? 

Każdy z pewnością zgodzi się, że nie ma nic lepszego niż domowe wyroby. Żadne produkty znajdujące się w sklepie nie mogą dorównać tym świeżym, naturalnym, wykonanym z najwyższej jakości składników. Oczywiście, takie również możemy nabyć na różnego rodzaju targach, czy marketach ekologicznych, jednak ich cena może przyprawić nas o zawrót głowy. Szczególnie dotyczy to wyrobów mięsnych. W dzisiejszych czasach większość z nas nie dysponuje wolną chwilą, a także odpowiednią przestrzenią, by uwędzić, czy też przygotować innymi tradycyjnymi metodami szynkę, pasztet, czy kiełbasę. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na niskiej jakości produkty ze sklepowych półek. Wręcz przeciwnie. Możemy samodzielnie tworzyć wspaniałe wyroby mięsne i to w krótkim czasie, a to wszystko umożliwi nam szynkowar. Jak działa to urządzenie? Czy warto go kupić? 

Szynkowar — jak działa? 

Szynkowar to urządzenie niezwykle proste w obsłudze. Do przygotowania wspaniałych wyrobów mięsnych, nie są nam tu potrzebne nawet umiejętności kulinarne. Wszystko bowiem dzieje się właściwie ''samo''. W dzisiejszych czasach większość osób produkty takie jak wędliny, kiełbasy, pasztet, czy chociażby mielonkę kupuje w sklepie. Często wydaje nam się bowiem, że samodzielne wykonanie tych wyrobów byłoby bardzo skomplikowane i czasochłonne. Zazwyczaj kojarzy się nam to z wędzarnią, w której wiszą imponujące porcje szynek i kiełbas. Nic bardziej mylnego. Wszystko to możemy zrobić we własnym domu, właśnie dzięki urządzeniu, jakim jest szynkowar. Co więcej, wszystko, co w nim przyrządzimy, obdarzy nas niezapomnianym aromatem i smakiem. 

Szynkowar, jak sama jego nazwa wskazuje, przeznaczony jest do tak zwanego parzenia szynki. Podczas obróbki termicznej, urządzenie wraz z umieszczoną w nim szynką wkłada się bowiem do kąpieli wodnej o temperaturze wynoszącej około 80 stopni. Szynkowary przeważnie wykonywane są ze stali. Materiał ten doskonale przewodzi i utrzymuje temperaturę, co jest niezbędne w procesie parzenia szynki. Szynkowar stalowy może występować w wielu zróżnicowanych pojemnościach i kształtach. 

Szynkowar — jak przyrządzić w nim szynkę? 

Przygotowanie wyrobów mięsnych w szybkowarze jest niezwykle proste. Cały proces zajmuje zwykle nawet kilka dni, lecz rzeczywisty czas, jaki musimy zainwestować w wykonanie szynki, wynosi dosłownie kilkadziesiąt minut. Przygotowania te dzielą się bowiem na kilka istotnych etapów. Pierwszym z nich jest wykonanie właściwej marynaty. Mieszankę przypraw możemy wybrać oczywiście, kierując się własnymi preferencjami oraz efektem, jaki chcemy uzyskać. Po dokładnym natarciu nią mięsa chowamy je do szynkowaru na 2-3 dni, by maksymalnie pochłonęło wszystkie smaki i aromat przypraw. Kolejny krok to wspomniane już wcześniej parzenie szynki w kąpieli wodnej, co potrwa około 3 godziny. Ostatni etap to studzenie i chłodzenie. Tutaj będziemy musieli powstrzymać się od skosztowania domowego wyrobu jeszcze przez jeden dzień. 

Szynkowar — czy warto kupić? 

Szynkowar to urządzenie, dzięki któremu dosłownie w kilka chwil przygotujemy domowe, w pełni ekologiczne wyroby mięsne bez konserwantów. Dzięki niemu po prostu wiemy, co jemy. Jeśli więc w naszej lodówce na co dzień nie może zabraknąć pysznej szynki, czy kiełbasy, to szynkowar stalowy jest urządzaniem idealnym dla nas.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie