Słaba wentylacja w kuchni – co robić?

Krzysztof Jagielski
23.06.2022

Problem niedostatecznie wydajnej wentylacji grawitacyjnej jest powszechny. Dlatego w nowych budynkach wręcz zaleca się wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej. Skutki słabej wentylacji najczęściej widać (i czuć) w kuchni: grzyb na ścianie, parujące okna, nieprzyjemne zapachy. Jak sobie z tym poradzić bez przeprowadzania zaawansowanego remontu? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Używaj okapu

Jeśli w kuchni jest okap, to należy go często używać, a już na pewno podczas gotowania i innych form obróbki termicznej produktów spożywczych. Okap warto włączać również w trakcie mycia podłóg oraz wtedy, gdy w pomieszczeniu przebywa dużo osób. To powinno częściowo zniwelować problem zbyt słabej wentylacji grawitacyjnej.

Uchyl okno w trakcie gotowania

Jeśli szykuje się wielkie gotowanie, na przykład zupy, bigosu czy innych potraw wymagających długotrwałej obróbki termicznej, to za każdym razem należy uchylić okno w kuchni. Gdy go nie ma, to otwieramy okno w najbliższym pomieszczeniu, co powinno usprawnić obieg powietrza i tym samym działanie wentylacji grawitacyjnej.

Nawiewniki w oknach

Trwałym rozwiązaniem problemu niedostatecznej wentylacji w kuchni jest zamontowanie w oknie nawiewnika higrosterowalnego. Taki nawiewnik reaguje na wzrost wilgotności w pomieszczeniu i natychmiast wprowadza powietrze z zewnątrz, co wymusza jego obieg. Koszt takiego nawiewnika to kilkadziesiąt do kilkuset złotych, w zależności od koloru.

Pochłaniacz wilgoci

Nie jest to super skuteczne rozwiązanie, natomiast pochłaniacz rzeczywiście może się przydać w słabo wentylowanej kuchni – szczególnie po umieszczeniu go w szafkach, w których często wilgotnieje żywność.

Żywność trzymaj w lodówce lub w szczelnie zamykanych pojemnikach

Po przyniesieniu zakupów do domu od razu podziel je na te, które muszą trafić do lodówki (owoce, warzywa, jajka, produkty przechowywane w niskiej temperaturze) oraz te, które można zamknąć w szczelnych pojemnikach (produkty sypkie, o długim terminie przydatności do spożycia). Dzięki temu nie będą chłonąć wilgoci i tym samym szybko się psuć.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie