Schody zewnętrzne z kostki – argumenty za i przeciw

Maciej Piwowski
16.07.2021

Budując dom jednorodzinny zwykle wynosimy go znacznie ponad poziom gruntu, a przede wszystkim ulicy. To skutkuje tym, że aby móc wygodnie wchodzić do budynku trzeba wykonać schody z podestem. Istnieje wiele metod rozwiązania tego dylematu, jednak szczególną uwagę warto tutaj zwrócić na opcję zbudowania schodów zewnętrznych z kostki. Jakie są zalety, a jakie wady tego rozwiązania? Sprawdź w naszym poradniku.

Zalety schodów zewnętrznych z kostki

Podstawową zaletą tej technologii wykonania schodów jest trwałość gotowego rozwiązania. W przeciwieństwie do np. obłożenia schodów betonowych płytkami nie musimy się martwić tym, że po zimie nawierzchnia będzie wymagać kompleksowego remontu. Dobrej jakości kostka jest niewrażliwa na mróz, śnieg, gwałtowne zmiany temperatur etc.

Szybkość wykonania – to kolejna ważna zaleta. Schody z kostki brukowej można wykonać w ciągu jednego dnia, ponieważ nie trzeba tutaj czekać na wyschnięcie betonu (stosuje się tzw. suchy beton i podsypkę). Dzięki temu właściciele domu będą mogli korzystać z nowych schodów od razu po zakończeniu prac, co powinno nastąpić jeszcze tego samego dnia.

Nie zapominajmy również o względach praktycznych. Schody z kostki nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych, a ze względu na szorstką powierzchnię zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z nich, szczególnie dzieciom i osobom starszym. W dodatku kostka daje nam spore możliwości w zakresie wykonania nawet bardzo skomplikowanego projektu, w tym wykonania podjazdu dla wózków.

Argumenty na NIE

Schody zewnętrzne z kostki brukowej nie będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które zaplanowały zupełnie inny wygląd otoczenia budynku i np. chcą postawić na drewno egzotyczne, płyty betonowe czy płytki klinkierowe. W takiej sytuacji należy trzymać się wcześniej obranej koncepcji architektonicznej, aby nie dopuścić do sytuacji, w której schody wydają się być „ciałem obcym”.

Kolejną kwestią jest dyskusyjny wygląd kostki po latach eksploatacji. Co prawda nie ma tutaj obowiązku odnawiania nawierzchni i jakiegoś szczególnego zabezpieczania jej przed czynnikami atmosferycznymi, ale w praktyce warto to robić, wykorzystując do tego specjalne impregnaty oraz raz na jakiś czas zlecając mycie kostki profesjonalnymi preparatami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie