Rzeczy, na których oszczędzamy budując dom, a później żałujemy

Antoni Kwapisz
06.10.2020

Budowa domu to ogromny wysiłek finansowy i jeszcze większy stres. Większość prywatnych inwestorów, którzy zdecydowali się z tym zmierzyć, musi dokonywać trudnych wyborów. Oszczędzanie na etapie budowy jest rzeczą naturalną, ale nie zawsze szukamy oszczędności tam, gdzie trzeba. W naszym poradniku podajemy przykłady rzeczy, na których bardzo często się oszczędza, a później tego żałuje.

Rolety okienne

Na etapie budowy może się wydawać, że nie są potrzebne, że zawsze można je dołożyć później, że w sumie, to da się bez nich żyć. Pewnie, że się da, ale czy nie lepiej od razu zapewnić sobie wysoki komfort? Rolety okienne przede wszystkim chronią przed palącym słońcem i pod tym względem nie ma dla nich żadnej alternatywy. Inwestując w rolety przed wykonaniem elewacji można uniknąć mostka termicznego, a ponadto zapewnić sobie wysoką estetykę budynku. Lepiej więc znaleźć na to pieniądze i poszukać oszczędności gdzieś indziej.

Energooszczędne okna

Kolejna pozycja na liście kuszących oszczędności. Energooszczędne okna mają jedną istotną wadę: są znacznie droższe od tych standardowych. Uwierz jednak, że oszczędzając na tym elemencie szybko przekonasz się, jak duży błąd popełniłeś. W dobie drożejących nośników energii cieplnej każda inwestycja w ograniczenie jej zużycia jest rozsądna.

Grubość izolacji termicznej

Podobna sytuacja, jak w przypadku energooszczędnych okien. Bardzo często jest tak, że inwestorzy wmawiają sobie, iż nie warto inwestować w grubą, jakościową izolację ścian, podłóg i dachu, bo „to nigdy się nie zwróci”. Prawda jest zupełnie inna. Dobra izolacja nie tylko chroni przed wysokimi kosztami ogrzewania, ale także zapewnia znacznie wyższy komfort termiczny (również latem), co w naszym klimacie jest nieodzowne.

Pokrycie dachu

Budując dom nie wiemy jeszcze, jak będzie się nam w nim mieszkać. Z tego powodu inwestorzy nagminnie decydują się na zakup tańszych materiałów do pokrycia dachu, ponieważ nie zdają sobie sprawy z tego, jak nieprzyjemny jest hałas generowany przez deszcz spadający na blachodachówkę. Bardzo poważnym problemem jest również błyskawiczne nagrzewanie się powierzchni dachu pokrytego blachą, co ma fatalny wpływ na komfort termiczny osób śpiących na poddaszu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie