Rury do centralnego ogrzewania – co każdy musi o nich wiedzieć?

Maciej Piwowski
01.04.2022

Implementacja centralnego ogrzewania jest jedną z podstawowych czynności, które każde pomieszczenie mieszkalne musi posiadać. Nie jest to także standard, który zagościł w społeczeństwie na przestrzeni ostatnich lat. Pierwsze systemy ogrzewania pojawiły się już w starożytności, gdzie budynki w rzymskich miastach były ogrzewane poprzez kanały z gorącym powietrzem. Choć jest to przykład prymitywny względem teraźniejszych czasów, to właśnie dzięki rozwojowi takich wynalazków możemy się dziś cieszyć domowym ciepłem o każdej porze dnia. Mimo to nie ma obecnie wyłącznie jednej określonej metody, według której takie instalacje się projektuje.

Jakie zatem zastosowania w instalacjach centralnego ogrzewania sprawdzają się najlepiej oraz o jakich rzeczach trzeba koniecznie wiedzieć przed rozpoczęciem budowy takiej instalacji we własnym domu? Odpowiedzi na te pytania oraz inne zagadnienia z nimi związane znajdziecie już w naszym artykule.

W jaki sposób powinno się rozprowadzić rury do centralnego ogrzewania?

Jednym z najczęstszych problemów związanych z implementacją centralnego ogrzewania w mieszkaniach jest ich nieprzemyślane poprowadzenie. Pierwszą rzeczą, którą należy zapamiętać, jest konieczność zminimalizowania ilości połączeń do możliwie jak najmniejszej liczby. Wynika to z faktu, że kolanka są najbardziej wrażliwymi miejscami na potencjalne przecieki wody, zatem im więcej ich zastosujemy, tym większe będzie ryzyko awarii w przyszłości. Następnym dosyć powszechnym błędem jest umieszczenie takiej instalacji w ścianach, które nie są szczególnie wychładzające. Jest to o tyle ważny aspekt, gdyż mogą w takiej sytuacji występować poważne straty w ilości ciepła. Niefortunnie rodzaj zastosowanych rur niczego w tym przypadku nie zmieni, zatem przeanalizujmy wnikliwie jakie miejsce w naszym mieszkaniu ma relatywnie najmniej zimnie ściany.

Innym błędem jest również prowadzenie rur w kanałach wentylacyjnych na zewnątrz domu. Może to wynikać z nieprawidłowego odczytania planu poprzez mniej doświadczonego pracownika branży budowlanej lub hydraulika, przez co grzejnik zostaje umieszczony poniżej rur. Jest to również bardzo niepożądany błąd, gdyż w ten sposób instalacja może się zapowietrzyć. Skutkiem tego jest wyłącznie częściowe nagrzewanie się kaloryferów oraz zmniejszenie wydajności całego systemu ogrzewania. Kolejną, potencjalnie najgorszą rzeczą, jaką możemy popełnić, jest zrealizowanie budowy instalacji c.o. bez wspomagania się planem budynku. Czynność taka generuje sama w sobie ogromne koszty oraz dziesiątki problemów, gdyż często będzie trzeba kłuć podłogi i ściany bez wiedzy co znajduje się w jakim miejscu. Skutkuje to ryzykiem uszkodzenia innych instalacji w budynku oraz niekoniecznie potrzebnym bałaganem. Żeby uniknąć takiego dyskomfortu, należy koniecznie prowadzić naszą instalację według wymagań projektowych. Jeżeli jest to konieczne, każde odstępstwo od wspomnianych reguł trzeba pilnie skonsultować z projektantem oraz kierownikiem budowy. Jeżeli do takich ustaleń dojdzie, warto także dokonać poprawy dokumentacji.

Z jakich rur najczęściej korzysta się w instalacjach centralnego ogrzewania?

Spośród wszystkich dostępnych na rynku materiałów, z których wykonane są rury, najchętniej stosuje się z wyłącznie trzech materiałów. Pierwszą z nich jest stosowanie rur wykonanych ze stali. Są to zdecydowanie najmniej popularne rury poprzez swoją ponadprzeciętną porowatość, skłonność do korozji oraz ciężką wagę. Pomimo swoich wad, tego typu rury często są stosowane przez tzw. fachowców „starej daty”, którzy właśnie na tego typu rurach uczyli się swojego fachu i przez lata nie zmienili swoich upodobań. Znacznie lepszą alternatywą są rury miedziane, niemniej ich zastosowanie wymaga dosyć dużej inwestycji. Wynika to z dosyć wysokiej wartości miedzi na rynku kruszców, zatem każdy przedmiot zawierający w sobie miedź adekwatnie będzie posiadał wyższą cenę. Z tego względu najpopularniejszą opcją są rury pex, czyli rury wykonane z tworzyw sztucznych. Nie dość, że posiadają długoletnią gwarancję, to dodatkowo ich parametry stosowania są bardzo uniwersalne dla wielu instalacji grzewczych.

Jakie rury pex wybrać do własnej instalacji centralnego ogrzewania?

Cechą charakteryzującą rury pex jest ich wykonanie z polietylenu, które wykazują się bardzo dużą odpornością na czynniki fizyczne oraz chemiczne. Ponadto, takie rury również bardzo dobrze znoszą wyższe temperatury, potencjalne wyginanie struktury rury oraz ogólny kontakt z wodą. Wewnątrz takich rur z pewnością nie będzie się osadzał kamień, gdyż rury takie charakteryzują się również niską porowatością. Montaż takich rur do c.o. jest również znacząco prostszy od pozostałych materiałów stosowanych w instalacjach c.o., gdyż sprzęt potrzebny do montowania takich rur jest zdecydowanie lżejszy i bardziej mobilny. Również trzeba wspomnieć o elastyczności tych rur, przez co łatwiej jest pogodzić pewne niedopasowania względem obiektów sąsiadujących z rurami. Trzeba jednak pamiętać, aby przy montażu założyć na rury specjalną otulinę termiczną, żeby jak najmniej ciepła uciekało przez rozległość instalacji.

Gdzie szukać rur pex najwyższej jakości?

Jeżeli szczególnie cenimy sobie jakość oraz chcemy mieć pewność zapewnionych nam obietnic pod względem parametrów rur, zdecydowanie polecamy skorzystać ze strony Sterownikitech. Strona ta posiada w swojej ofercie najlepsze dostępne na rynku rury pex w różnych rozmiarach oraz długościach. Wybierając ich produkty, będziecie mieli pewność posiadania możliwie najwyższej wydajności naszej instalacji grzewczej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie