Rodzaje pieców grzewczych oraz ich zastosowanie

Antoni Kwapisz
21.07.2022

Odpowiednio dobrane piece grzewcze zapewniają dogodne warunki do przebywania w pomieszczeniach mieszkalnych w chłodniejszych okresach roku. Na rynku dostępne są różne rodzaje pieców grzewczych, wśród których znajdziemy takie, które będą najlepiej odpowiadać naszym oczekiwaniom.

Piece węglowe – najpopularniejsze kotły na paliwo stałe

Piece węglowe to najczęściej stosowane kotły na paliwo stałe, ze względu na niższą cenę ich zakupu i koszty ogrzewania budynku. Ich wadą jest jednak to, że trzeba często dokładać do nich opał i w systematyczny sposób kontrolować ich palenisko. Cechują się one niestety również niską ekologicznością, przez co nie jest pewna ich przyszłość, ze względu na przepisy unijne dotyczące zanieczyszczenia środowiska. Aby zakupić dobry piec węglowy, musimy wyłożyć kwotę około 2.500-3.500 złotych.

Kotły gazowe – optymalna temperatura ogrzewania i wygoda obsługi

Kotły gazowe to popularne rodzaje pieców, znajdujące powszechne zastosowanie w domach jednorodzinnych dzięki stosunkowo łatwemu osiąganiu przy nich optymalnej temperatury ogrzewania oraz prostocie ich obsługi. Nie wytwarzają one zanieczyszczeń w kotłowni i mogą być w dowolny sposób rozbudowywane. Kotły gazowe są bardzo wydajne, przez co mogą spalać jednorazowo duże ilości paliwa. Gdy zdecydujemy się na tego typu piece, musimy zwrócić uwagę na to, czy dysponujemy odpowiednim przyłączem oraz jakie będą koszty wdrożenia (uzależnione od tego, jak daleko znajduje się kolejny punkt sieci ogrzewania gazowego).

Piece elektryczne – stały dopływ ogrzewania

Piece elektryczne to najwygodniejsze w obsłudze piece grzewcze, dzięki temu, że napływ ogrzewania do naszych pomieszczeń jest stały. Ponadto takie piece nie wymagają czyszczenia i bardzo łatwo możemy je podłączyć do takich innowacyjnych rozwiązań jak np. smart home oraz wspieranie pomp ciepła w domach ekologicznych. W związku z tym, że energia elektryczna bardzo łatwo może być przekształcona w ciepło, koszt zakupu takiego pieca nie jest wysoki. Musimy mieć jedynie na uwadze większe koszty eksploatacji, ze względu na rosnące ceny prądu. Jeśli jednak do naszego domu lub mieszkania podłączona będzie instalacja fotowoltaiczna, może się okazać, że nie będą one w końcowym rozrachunku tak wysokie.

Piece na ekogroszek – wygodne i ekologiczne ogrzewanie

Piece na ekogroszek to nie tylko kotły wpisujące się w trendy proekologiczne, dzięki zastosowaniu w spalaniu paliw z węgla brunatnego lub kamiennego o niskiej zawartości siarki i popiołu. To również urządzenia wygodne w użytkowaniu, w których operuje się trzema parametrami – czasem podawania ekogroszku, przerwą podawania oraz mocą nadmuchu. Pozwala to na ustawienie optymalnych w danym przypadku parametrów spalania, bez konieczności częstego uzupełniania opału. Piece na ekogroszek mieszczą się w średniej cenie takich urządzeń. Koszt dobrego pieca tego typu to co najmniej 6.000 złotych.

Piece na pellet – ekologiczne ogrzewanie i niskie koszty eksploatacji

Zdobywające coraz większą popularność piece na pellet to urządzenia, które wykorzystują do ogrzewania sprasowane odpady drewna. Wyposażone są one często w automatyczne podajniki ślimakowe lub pneumatyczne. Wyróżniają się niskimi kosztami eksploatacji, przez co doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych, aczkolwiek koszt ich zakupu jest dość wysoki, ponieważ za zakup dobrego pieca grzewczego na pellet musimy zapłacić nawet powyżej 8.000 złotych.

Skąd pozyskać środki na piec grzewczy?

Niezależnie od tego, na jaki piec grzewczy postawimy w naszym domu lub mieszkaniu, musimy liczyć się z kosztami jego zakupu i przyłączenia. Gdy nie mamy odpowiednich oszczędności, możemy w tym celu skorzystać z kredytu gotówkowego. Doskonałe warunki kredytowania oferuje m.in. Santander Consumer Bank, gdzie bez zbędnych formalności zaciągniemy kredyt na kwotę nawet do 100.000 złotych. Korzystne oprocentowanie stałe lub zmienne i pełna obsługa bez wychodzenia z domu – to główne atuty, dzięki którym z oferty kredytowej Santander Consumer Bank skorzystało już ponad 13,5 mln klientów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie