Pompa zatapialna na plac budowy: jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Piotr Kowalczyk
01.03.2021

Pompa zatapialna stanowi podstawowe wyposażenie firm budowlanych realizujących projekty na terenach, gdzie nie ma dostępu do bieżącej wody (niezurbanizowanych). Taka pompa pozwala zasilić plac budowy w niezbędną do wielu prac wodę, chociażby korzystając z pobliskiego stawu, jeziora, zbiornika retencyjnego czy prowizorycznej studni. Trzeba tylko pamiętać, że nie każda pompa zatapialna się do tego nadaje. Na co należy zatem zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego urządzenia?

Przystosowanie do tłoczenia brudnej wody

Jest to bardzo ważne kryterium wyboru w sytuacji, gdy przewidujemy konieczność tłoczenia wody z zanieczyszczonego ujęcia. Przykładem mogą być tutaj podskórne pokłady wody, która zawsze zawiera duże ilości piasku oraz odpadów organicznych. Podobnie będzie w sytuacji, gdy chcemy zasilać plac budowy w wodę czerpaną z rowu melioracyjnego czy zalanego wykopu.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż nie wszystkie pompy zatapialne są przystosowane do tłoczenia brudnej wody. Taką zdolność mają tylko modele wyższej klasy, wyposażone w solidny wirnik, np. typu VORTEX oraz wykonane z trwałych i odpornych na zużycie materiałów, jak stal nierdzewna czy żeliwo. Tutaj szczególnie dużym uznaniem cieszą się modele firmy pompy zatapialne Pedrollo z rodziny RX.

Rodzaj silnika

Nie chodzi tylko o moc jednostki, ale też rodzaj zasilania. Przed zakupem pompy zatapialnej na plac budowy trzeba się dokładnie zastanowić, czy zawsze będziemy mieć bezproblemowy dostęp do źródła energii. To determinuje wybór modelu z silnikiem jednofazowym lub trójfazowym.

Jeśli dysponujemy agregatem prądotwórczym z gniazdem 400V, wówczas spokojnie można postawić na pompę trójfazową. Bardziej uniwersalny będzie jednak model jednofazowy, który da się zasilić ze zwykłego gniazdka 230V.

Wysokość podnoszenia

Na ten parametr trzeba zwrócić uwagę wtedy, gdy planujemy tłoczyć wodę na duże odległości. Przykładowo: plac budowy znajduje się kilkanaście metrów od jeziora, z którego będzie czerpana woda. W takiej sytuacji musimy zaopatrzyć się w pompę zatapialną, która będzie w stanie zapewnić wysokie i stałe ciśnienie wody na końcowym odcinku. Warto więc rozejrzeć się za pompą oferującą wysokość podnoszenia na poziomie powyżej 10 metrów.

Wydajność

Pompy zatapialne, w tym te do zastosowań profesjonalnych, znacząco różnią się między sobą parametrem wydajności. Od razu zwracamy uwagę na fakt, iż wydajność podana przez producenta jest wartością maksymalną, w praktyce trudną lub wręcz niemożliwą do osiągnięcia w normalnych warunkach użytkowych. Stąd zalecamy, aby nie kupować pompy „na styk”.

Wydajność to nic innego, jak ilość wody, jaką pompa może wydać w ciągu jednej minuty pracy. Im jest jej więcej, tym szybciej napełnimy np. zbiorniki naziemne czy osuszymy zalane wykopy (bo i do takich celów można stosować profesjonalne pompy zatapialne).

Szeroki wybór pomp zatapialnych jest w sklep-hydros.pl - w tym do brudnej wody oraz modeli z rozdrabniaczem. Eksperci Hydros bezpłatnie pomogą Ci w dobraniu idealnej pompy do Twoich potrzeb.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie