Podział dużego salonu na strefy. Jak zrobić to "z głową"?

Remigisz Szulc
31.03.2020

Salon jest najbardziej reprezentacyjną częścią domu, w której jednocześnie spędzamy najwięcej czasu. We współczesnym budownictwie i aranżacjach często stanowi dużą otwartą przestrzeń, łączącą funkcję jadalni, gabinetu i miejsca relaksu. Zatem dziś zastanowimy się w jaki sposób duży salon podzielić na strefy, aby był ergonomiczny. Oto nasze pomysły.

Po pierwsze: wydzielenie strefy rozrywki

Urządzając duży salon trzeba przede wszystkim wydzielić w nim strefę odpoczynku i rozrywki. W niej znajdzie się duża sofa lub narożnik. W drugim przypadku można wybrać model dwustronny, który zapewni jeszcze więcej miejsca. Aby podkreślić przestrzenność można zdecydować się na jasny kolor narożnika, a nad nim powiesić duże lustro, które będzie optycznie powiększało przestrzeń. Ważne, by wielkość mebli wypoczynkowych dopasować do dostępnej przestrzeni, wszak chcąc stworzyć więcej stref, trzeba zachować również tę wolną od wszelkich mebli, czyli ciągi komunikacyjne. W strefie wypoczynku nie warto stawiać dużego stołu. Sprawdzi się niewielki modułowy stolik kawowy., który w razie potrzeby można rozłożyć.

Po drugie: jak zorganizować strefę gabinetową?

Aby dobrze zaznaczyć przejście pomiędzy strefą gabinetową, a rozrywkową, warto w rogu strefy gabinetowej postawić witrynę. Będzie ona stanowiła swoisty łącznik pomiędzy poszczególnymi strefami, gdyż znajdująca się w niej zastawa będzie pełniła zarówno rolę dekoracyjną, jak i praktyczną. Na przeciwległej ścianie może znaleźć się biurko, a obok niego wiszący regał. Można również zdecydować się na biurko z nadstawką. Krzesło w tej strefie warto stylistycznie dobrać do mebli tapicerowanych w tej wypoczynkowej. Aby zapewnić sobie swobodę, a jednocześnie prywatność można również tę strefę oddzielić parawanem. Oczywiście lepiej, aby druga strefa pełniła raczej dodatkową funkcję rozrywkową niż kącika do pracy, choć gdy nie ma się innej możliwości, to trzeba jakoś sobie radzić. W takiej sytuacji zamiast biurka obok regału można postawić fotel, w którym wygodnie będzie czytać książki, tworzące pokaźną biblioteczną kolekcję.

Po trzecie: jak urządzić strefę jadalnianą?

Najbliżej kuchni oczywiście zwykle znajduje się strefa jadalniana. Często sama kuchnia jest elementem większej salonowej przestrzeni i urządzona jest we wnęce. W jadalni nie może zabraknąć dużego, rozkładanego stołu. W razie potrzeby może zostać postawiony w poprzek zajmując również drugą strefę pomieszczenia, wtedy, gdy potrzeba więcej miejsca przy organizacji przyjęcia dla gości. Stół jadalniany z krzesłami powinien bezpośrednio sąsiadować z witryną. Jeśli jest wystarczająco miejsca w tej strefie można postawić również komodę. Warto, aby wystrój tej strefy korespondował z dwoma poprzednimi. Zachowanie jednolitej kolorystyki, czy podobnej stylistyki mebli pozwala bowiem stworzyć monochromatyczny efekt, który doskonale się prezentuje i przywodzi na myśl wnętrze hotelowego apartamentu, gdzie w każdej strefie znajduje się to, czego potrzeba, a jednocześnie całość urządzona jest z dużym smakiem.

Po czwarte: jak rozmieścić oświetlenie w każdej strefie salonu?

Poza meblami w dużym salonie bardzo ważne jest oświetlenie. W głównej części pomieszczenia może znaleźć się sufit podwieszany, choć taki element można zastosować także w dwóch z trzech stref pomieszczenia. Oczka led doskonale się prezentują i wpisują w nowoczesną stylistykę. Dwie strefy z sufitem podwieszanym mogą zostać przełamane poprzez zastosowanie pomiędzy nimi żyrandola. Każda żarówka led do domu powinna być idealnie dopasowana do charakteru oprawy. W przypadku tej wytwornej świetnie sprawdzą się świeczki led. W strefie gabinetowej po dwóch stronach biurka warto zamontować kinkiety i w ten sposób zaakcentować miejsce pracy. Obok regału może znaleźć się także lampa stojąca, która będzie oświetlała tę strefę pomieszczenia. Żarówka led powinna mieć tutaj kształt dopasowany do oprawy, zatem do tej okrągłej odpowiednia będzie kulka led.

Urządzenie dużego salonu wymaga dobrego zmysłu estetycznego. Wszystkie elementy mogą do siebie idealnie pasować, a zastosowanie kontrastujących elementów może być także wskazane. Jednak nie należy z nimi przesadzać. Utrzymując cały salon w stylistyce hi-tech można pozwolić sobie na jeden element nawiązujący np. do stylistyki prowansalskiej i wybrać stylizowaną witrynę.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie