Pierwsze porządki w ogrodzie po zimie – od czego zaczynamy?

Maciej Piwowski
18.02.2022

Większość właścicieli przydomowych ogród niecierpliwie wypatruje wiosny, aby móc wreszcie zacząć pielęgnować zieloną przestrzeń i realizować pomysły, które narodziły się w okresie zimowym. Zwykle już na przełomie lutego i marca możemy zabrać się za pierwsze porządki w ogrodzie, które pozwolą usunąć nieestetyczne i kłopotliwe pozostałości po mroźnym i śnieżnym sezonie. Od czego warto zacząć? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Ostrożnie z usuwaniem zabezpieczeń przed mrozem

Najważniejsza zasada brzmi: nie spieszymy się z odkrywaniem roślin, które są wyjątkowo wrażliwe na działanie niskich temperatur. Te, które zostały zabezpieczone przed mrozem jesienią powinny być okryte do momentu, w którym mamy już pewność, że temperatura nie spadnie grubo poniżej zera, co najczęściej następuje dopiero w kwietniu.

Oceń stan najbardziej wrażliwych roślin

Przegląd roślinności ogrodowej po zimie może przynieść wiele rozczarowań. Pomimo zabezpieczenia niektóre rośliny mogły ucierpieć w kontakcie z mrozem i porywistym wiatrem. Nie zawsze wiąże się to z koniecznością ich usunięcia. Ratunkiem dla uszkodzonych roślin może być np. przycięcie zdrewniałych pędów czy zastosowanie odpowiedniej odżywki nawozowej.

Porządkowanie rabat kwiatowych

Wypielęgnowane rabaty po zimie z reguły prezentują się mało efektownie – i to pisząc delikatnie. Normą jest porozrzucana kora do ściółkowania, prześwitująca włóknina przeciwko chwastom, porozsypywane kamienie, a także chwasty o płytkim systemie korzeniowym. Teraz jest dobry moment, aby zabrać się za porządkowanie rabat, uzupełnienie ozdobnej okrywy, a także usunięcie ewentualnych śmieci.

Przycinanie

Wczesna wiosna to czas wytężonej pracy w ogrodzie, w którym znajdują się rośliny wymagające przycinania właśnie o tej porze roku. Do tej grupy zaliczamy nie tylko drzewa i krzewy owocowe, ale także rośliny ozdobne, jak żylistki, tawuły japońskie, krzewuszki czy róże. Celem przycinania jest pozbycie się starych gałęzi i tym samym umożliwienie roślinie wygenerowania nowych, młodych pędów.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Na początku marca przychodzi czas, aby zająć się umęczonym po zimie trawnikiem. Typowe problemy, jakie można na nim zauważyć, to przerzedzona trawa, gołe placki ziemi oraz pleść śniegowa. Podstawą pielęgnacji jest przeprowadzenie zabiegu wertykulacji oraz aeracji trawnika, po czym warto zastosować wiosenny nawóz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie