Piec kuchenny nie tylko do gotowania

Remigisz Szulc
16.08.2019

Piece kuchenne, zwane także kuchniami węglowymi lub kuchniami na drewno, to urządzenia grzewcze zaprojektowane z myślą o maksymalnej użyteczności w pomieszczeniach kuchennych. W różnych regionach Polski tego typu urządzenie nazywa się również "westfalka" lub "piec angielka". Zna je chyba każdy z rodzinnego domu lub z domu u babci. Teoretycznie wyparte przez kuchenki gazowe i elektryczne, nadal przez wielu wykorzystywane są jako główne wyposażenie kuchni. Piec kuchenny to urządzenie wielofunkcyjne, które posiada bardzo dużo możliwości poza gotowaniem potraw, a na dodatek jest naprawdę ekonomiczne w utrzymaniu!

Do pieczenia ciast, mięs, wypiekania chleba

Kuchnie wyposażone w piekarnik umożliwiają wypiekanie ciast, chleba bądź pieczenie różnych mięs w sposób tradycyjny. Każdy pamięta jak świetnie smakowały wypieki u babci, które wypiekane były w tradycyjnych piecach kuchennych. Żaden piec elektryczny nie był w stanie im dorównać. Wypieki z pieca kuchennego na paliwo stałe są bardziej chrupiące i już na pierwszy rzut oka wyglądają lepiej niż produkowane masowo dla sklepów spożywczych. Mięsa pieczone w sposób tradycyjny, dzięki długiej obróbce termicznej są bardziej aromatyczne i kruche. Te same potrawy przygotowane w piekarniku elektrycznym, bądź gazowym różnią się diametralnie, ponieważ w nowoczesnych urządzeniach nie występuje zjawisko promieniowania cieplnego, które możemy uzyskać tylko przy wykorzystaniu prawdziwego ognia.

Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej

Przy okazji gotowania i wypiekania potraw w piekarniku, piece kuchenne wyposażone w podkowę kuchenną - zwaną również wężownicą - potrafią ogrzać wodę użytkową nawet w dużym bojlerze. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią długie i gorące kąpiele, ponieważ woda uzyskana z pieca na paliwo stałe wychodzi kilkakrotnie taniej niż ogrzana dzięki przepływowemu ogrzewaczowi elektrycznemu lub gazowemu.

A nawet można ogrzać cały dom!

Osobnym rodzajem pieców kuchennych, są piece z płaszczem wodnym, które z powodzeniem można podłączyć do instalacji centralnego ogrzewania w średniej wielkości domu lub mieszkaniu. Moc pieca kuchennego dobierana jest do ogrzewanej powierzchni, z uwzględnieniem także pojemności zbiornika ciepłej wody użytkowej. Użytkowanie urządzenia grzewczego z płaszczem wodnym, jest możliwe także latem, gdy nie ma potrzeby generowania tak dużej mocy grzewczej, jak zimą - w tym celu konstruktorzy tych urządzeń wyposażyli je w ruszt podnoszony. Podnoszenie i opuszczanie rusztu w palenisku, pozwala na ustawienie go w pozycję letnią lub zimową. Ruszt w pozycji zimowej ustawiony jest niżej, co w rezultacie zwiększa pojemność komory spalania i pozwala na generowanie większej mocy grzewczej. Natomiast ruszt w pozycji letniej - pozwala na generowanie mniejszej mocy, co pozwala na ogrzewanie przez płaszcz grzewczy wyłącznie ciepłej wody użytkowej.

Styl nowoczesny, klasyczny lub rustykalny

Piece kuchenne na paliwa stałe występują w różnych stylach i rodzajach zabudowy. Mitem jest, że urządzenia kuchenne tego typu są już reliktem przeszłości, ponieważ nawet do bardzo nowoczesnych wnętrz można z powodzeniem dobrać urządzenie, które będzie perfekcyjnie się komponować z całą resztą wystroju. Styl nowoczesny charakteryzuje się zwykle dużą ilością elementów ze stali nierdzewnej i prostymi kształtami zabudowy. Istnieją piece kuchenne, które można zabudować - zupełnie jak kuchnie elektryczne bądź gazowe. Do rustykalnego wnętrza idealnie będą pasowały kuchnie obudowane ceramicznymi kaflami. Urządzenia kuchenne w stylu klasycznym, to te które każdy z nas zna z dzieciństwa - tradycyjna zabudowa, gdzie palenisko jest po lewej lub prawej stronie, po przeciwnej piekarnik, drzwiczki wykończone elementami ze stali nierdzewnej a cała obudowa emaliowana w kolorze białym lub czarnym. Często producenci kuchni w stylu klasycznym umożliwiają zamówienie urządzenia w innych kolorach niż podstawowe. Zależnie od własnych preferencji, znaleźć można kuchnie zabudowane do samego dołu lub występujące na nóżkach.

Wiele funkcji w jednym urządzeniu

Na rynku istnieje wiele pieców kuchennych, które łączą wszystkie możliwości w jednym urządzeniu. To oznacza, że jednocześnie można gotować obiad, ogrzewać ciepłą wodę użytkową, wypiekać potrawy w piekarniku, ogrzewać niewielką powierzchnię mieszkalną oraz konwekcyjnie ogrzewać pomieszczenie kuchenne, w którym piec się znajduje. Rozwiązanie wygodne i ekonomiczne, a do swojego działania nie wymaga energii elektrycznej, ani niczego innego oprócz odprowadzenia spalin.

Szukając idealnie dopasowanego pieca kuchennego do swoich potrzeb, warto skorzystać z doradztwa technicznego wyspecjalizowanej firmy, ponieważ źle dobrana moc urządzenia może być przyczyną wielu problemów i niewygody użytkowania. Przedstaw nam swoje potrzeby, nasz dział techniczny dobierze urządzenie, które na pewno spełni Twoje oczekiwania. www.e-piecyki.pl

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie