Panele fotowoltaiczne - budowa i działanie

Piotr Kowalczyk
08.08.2019

Polska jest jednym z tych krajów europejskich, w których alternatywne źródła energii stają się coraz popularniejsze wśród "zwykłych obywateli". Jeżeli posiadamy dom i nie mamy nic przeciwko, by jego dach przeznaczyć na instalację paneli, możemy cieszyć się darmową energią, a także odprowadzać jej nadwyżki do sieci, by potem odbierać je w mniej słonecznych miesiącach. Jak dokładnie działają panele fotowoltaiczne? Czy warto jest w nie inwestować?

Jak zbudowane są panele?

Panele fotowoltaiczne są zbudowane z modułów, z których każdy wykonuje się z ogniw krzemowych połączonych ze sobą szeregowo. Same ogniwa znajdują się w próżni, będąc z obu stron zalaminowane w przezroczystej folii. To delikatne wnętrze chronione jest przed uszkodzeniami mechanicznymi i pogodą za pomocą szyby z hartowanego szkła, dzięki czemu nie musimy martwić się o to, czy niska temperatura czy intensywny opad gradu zniszczy nam instalację - konstrukcja paneli jest tak przemyślana, że nierzadko są one bardziej wytrzymałe, niż nowoczesne okna czy elewacje budynków.

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej

Warto zacząć od tego, że produkcja prądu z wykorzystaniem paneli PV nie wpływa negatywnie na środowisko, co czyni z nich czyste źródło energii. Ilość pozyskanego prądu zależy oczywiście od wielkości powierzchni instalacji, a także od jej umiejscowienia - im więcej światła słonecznego w dłuższym czasie, tym lepiej.

Jak panele wytwarzają prąd? Najprościej mówiąc, panel zamienia światło słoneczne na prąd. Z bardziej technicznego punktu widzenia za wszystko odpowiedzialny jest zawarty w instalacji krzem. To dzięki niemu fotony padające na panel w postaci promieni słonecznych wchodzą w interakcję z tym pierwiastkiem, w wyniku czego dochodzi do wybicia elektronu z dotychczasowej pozycji zajmowanej w fotonie - w tym momencie następuje produkcja prądu elektrycznego.

Czy opłaca się mieć panele?

Jedno jest pewne - znacznie zmniejszony rachunek za prąd opłaca się zawsze, a już w szczególności w sytuacji, gdy możemy uzyskać dotację na budowę instalacji umożliwiającej jego obniżenie. Jeżeli nasz dom leży w dobrze nasłonecznionym miejscu, tym bardziej powinniśmy rozważyć zakup instalacji. W internecie istnieje wiele sposobów i opisów, jak policzyć, przy jakiej powierzchni paneli możemy uzyskać zwrot inwestycji w realnie krótkim czasie, a jeżeli to dla nas za mało, zawsze warto skonsultować się z firmą montującą podobne konstrukcje, celem przeprowadzenia symulacji czy przygotowania wstępnego projektu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie