Osuszacz powietrza – sprawdź, kiedy może Ci się przydać

Remigisz Szulc
25.09.2021

Budowa lub remont domu wiąże się z koniecznością zachowania wymaganych przerw technologicznych. Są one potrzebne m.in. do wyschnięcia posadzek i tynków – zaniedbania w tym zakresie mogą się skończyć bardzo poważnymi problemami, włącznie z zamakaniem ścian i pojawieniem się grzyba. Gdy jednak goni czas i inwestor chce jak najszybciej zakończyć prace, wówczas z pomocą może przyjść profesjonalny osuszacz powietrza. Dowiedz się, kiedy warto z niego skorzystać.

Po wykonaniu tynków i posadzek

Oba te etapy budowy domu łączy to, że wykorzystuje się tutaj ogromne ilości wody. Dlatego zaleca się, aby szczególnie po wykonaniu posadzek odczekać minimum 3 miesiące z układaniem podłogi. W świeżej posadzce znajduje się tak dużo wody, że jej uwięzienie zawsze spowoduje duże straty już po wprowadzeniu się do nowego domu.

Aby skrócić wymaganą przerwę technologiczną warto zastosować właśnie osuszacz powietrza. Wydajne, profesjonalne urządzenie pozwoli pozbyć się nadmiaru wody z poszczególnych pomieszczeń i tym samym szybciej przejść do etapu prac wykończeniowych.

Przed ułożeniem drewnianej podłogi

Każdy producent drewnianej podłogi ma ścisłe wymagania w zakresie dopuszczalnej wilgotności posadzki, która nie powinna przekraczać kilku procent. Jest to nierealne do osiągnięcia w sytuacji, gdy posadzka nie została wygrzana i nie zapewniono minimum 3-miesięcznego odstępu od wykonania posadzki do rozpoczęcia układania podłogi. Zdarza się nawet, że w niektórych domach wilgotność jest zbyt wysoka jeszcze pół roku od zakończenia prac.

Jeśli nie możesz dłużej czekać z ułożeniem drewnianej podłogi, to najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie zastosowanie osuszacza powietrza, który rozwiąże problem nadmiernej wilgotności posadzki. Warto również uruchomić ogrzewanie, nawet w sezonie letnim, co powinno przyspieszyć schnięcie podłogi.

Po wykonaniu izolacji termicznej

Dawniej ocieplenie ścian planowano pod koniec prowadzenia robót budowlanych i wykończeniowych, właśnie po to, aby umożliwić dokładne wyschnięcie wszystkich mokrych materiałów wewnątrz budynku. Dziś jednak liczy się czas, domy jednorodzinne nierzadko są oddawane do użytku po zaledwie kilku miesiącach od wbicia pierwszego szpadla, stąd izolację termiczną wykonuje się praktycznie od razu po wstawieniu stolarki okiennej i drzwiowej.

Taka izolacja w oczywisty sposób ogranicza zjawisko dyfuzji, dlatego wskazane jest, aby zastosować osuszacz powietrza przed rozpoczęciem układania podłóg, malowania ścian czy kładzenia płytek ceramicznych i terakoty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie