Okna premium – dobra inwestycja na długie lata

Marek Szydełko
30.03.2022

Rozwiązania premium łączone są zazwyczaj z wysokimi cenami, przez co uważa się je za towary luksusowe, będące poza zasięgiem wielu klientów. To, wydawać by się mogło, uniwersalne skojarzenie z produktami wysokiej klasy, nie ma jednak odzwierciedlenia na rynku stolarki okiennej. Tu nie liczy się ile wydamy, ale za co tak naprawdę zapłacimy. Oferowane przez producentów okna premium nie muszą być bowiem trudno dostępne i wyjątkowo drogie – a na pewno o ich klasie nie świadczy cena. Są to za to okna ALU i PCV o doskonałych parametrach technicznych, dopracowanych szczegółach i eleganckim designie. Wysoka jakość czyni je idealnymi do wszystkich nowoczesnych, energooszczędnych oraz ekologicznych budynków.

Okna PCV i aluminiowe premium – czym się charakteryzują, jak je rozpoznać oraz dlaczego warto w nie zainwestować? Odpowiadamy, korzystając ze wsparcia merytorycznego marki OknoPlus.

Cechy dobrej jakości okna PCV i ALU

Nie ulega wątpliwości, że w dobie ogromnego wyboru produktów, za okna premium należy uważać przede wszystkim okna PCV i ALU o świetnych parametrach technicznych i doskonałych walorach użytkowych, które wynikają z zastosowania nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych oraz najlepszych dostępnych na rynku materiałów. 

- Jednym z podstawowych wyznaczników wysokiej jakości okna ALU i PCV są niezawodne, nowoczesne przeszklenia – to one bowiem stanowią nawet 80% całej konstrukcji, co oznacza, że na (z pozoru kruchym) szkle spoczywa ogromna odpowiedzialność – mówi Jarosław Szumiec, ekspert marki OknoPlus. - Pakiety szybowe powinny charakteryzować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz wysoką przepuszczalnością światła. Muszą zapewniać odpowiednią izolacyjność akustyczną i wytrzymałość oraz być dobrze zabezpieczone przed ewentualnym włamaniem czy też działaniem wiatru – podkreśla ekspert.

Okna premium wyposaża się często w innowacyjne szyby aktywne, np. z dodatkowymi funkcjami grzewczymi czy zmienną transparentnością. 

Równie ważne, co szklenia, są ramy okienne i pozostałe elementy konstrukcyjne, które trzymają tafle „w ryzach”. Wybierając stolarkę, zwróćmy zatem uwagę na stabilność profili, sposób osadzenia szklenia w ramach, to, czym zostały wypełnione przestrzenie międzyszybowe i sprawdźmy, co kryje w sobie ramka dystansowa, którą oferuje producent. Ta musi być ciepła i szczelna – to ona będzie w dużej mierze odpowiedzialna za termikę okna.

- Okna premium OknoPlus wyposażone są w ramki dystansowe SWISSPACER o wybitnie niskim współczynniku przewodności cieplnej – mówi Jarosław Szumiec, ekspert marki OknoPlus. - Ale to nie wszystko. To, co wyróżnia SWISSPACER na tle konkurencji, to idealne docięcie elementu we wnętrzu szyby, dzięki czemu w rogu widzimy perfekcyjne złożenie pod kątem prostym, a nie odstające wypełnienie z pustą, nieestetyczną przestrzenią – informuje ekspert.

Diabeł tkwi w szczegółach

Okna premium odróżniają od standardowych rozwiązań również rozmaite detale. Należą do nich np. okucia – w najwyższej klasy stolarce, typowe rolki zastępowane są mocno trzymającymi skrzydła w zaczepach ościeżnic, ośmiokątnymi „grzybkami”.

- Dzięki nietypowemu kształtowi okuć, okna PCV i ALU są znacznie bardziej wytrzymałe i stabilne od tych, w których zastosowano tradycyjne rolki. Ponadto, przemyślana konstrukcja takich okuć pozwala na optymalną wymianę powietrza, pozostawiając skrzydła bezpiecznie zaryglowanymi. Umożliwia to usunięcie nawiewników okiennych, będących dotychczas punktami newralgicznymi, przez które uciekało ciepło z wnętrza – wspomina ekspert marki OknoPlus.

W wysokiej klasy oknach stosuje się również inne niewidoczne na pierwszy rzut oka, a jakże istotne rozwiązania. Można spośród nich wymienić np. inteligentne klamki, przedłużające żywotność ram akrylowe powłoki, szklenia STV wspierające statykę konstrukcji, innowacyjne systemy zabezpieczeń, a nawet aplikacje online ułatwiające utrzymanie elementów okna w idealnym stanie!

- Potrzeby i oczekiwania naszych klientów sukcesywnie rosną, a my dokładamy wszelkich starań, by im sprostać. Dlatego też produkty OknoPlus stale ewoluują, a my nieustannie poszerzamy ofertę o różnego typu nowoczesne rozwiązania, które pozwolą oknom stać na straży ciepła, ciszy i bezpieczeństwa – dodaje.

Okna ALU i PCV do energooszczędnych budynków

Oferowane na rynku okna premium ALU i PCV, dzięki doskonałym parametrom technicznym, to najlepszy wybór do budynków energooszczędnych i pasywnych. Tego typu rozwiązania spełniają bowiem wszelkie, nawet najbardziej wyśrubowane wymagania stawiane wobec stolarki otworowej dla takich właśnie konstrukcji. 

- Zgodnie z obowiązującymi na terenie naszego kraju przepisami, w budynkach energooszczędnych należy stosować okna pionowe o współczynniku przenikalności cieplnej niższym niż 0,9 W/m²K, zaś w budownictwie pasywnym – 0,8 W/m²K. Wszystkie okna aluminiowe premium (a także wersje PVC) od OknoPlus charakteryzują się przenikalnością na znacznie niższym poziomie – nawet 0,7 W/m²K. Dzięki zastosowaniu odpowiednich szyb, profili i okuć, możemy dodatkowo obniżyć wartość wspomnianego współczynnika, co zadowoli najbardziej wymagających klientów – wspomina Jarosław Szumiec.

Okna premium pomagają również wykorzystać naturalną energię słoneczną do ogrzewania pomieszczeń z południową i zachodnią ekspozycją skutecznie zatrzymując ciepło we wnętrzu lub wręcz przeciwnie - odfiltrowując część promieniowania podczerwonego zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczeń w sezonie letnim.

Okna premium, czyli „szyte na miarę”

Wiemy już, że okna premium powinny charakteryzować się doskonałymi parametrami technicznymi i dopracowanymi detalami. Co jeszcze decyduje o ich wysokiej jakości i klasie? Nie sposób zapomnieć o personalizacji

- Za okna PCV i ALU premium powinniśmy uważać nie te najdroższe, ale najlepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb inwestorów. W OknoPlus kierujemy się jedną, podstawową zasadą: dla nas nie ma rozwiązań standardowych, dlatego kładziemy szczególny nacisk na to, by personalizować produkty w oparciu o wymagania klientów i wieloletnie doświadczenie naszych ekspertów – mówi Jarosław Szumiec.

Mówi się, że „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” – i dokładnie tak jest w przypadku okien. Nie będzie zatem błędem wybranie tych z dużym przeszkleniem do salonu z południową ekspozycją, a innych pod względem cech i gabarytów do sypialni skierowanej na północny-wschód. Każde ze wspomnianych rozwiązań powinno spełniać inne funkcje, a zarazem mieć inne parametry i wyposażenie. Innego okna potrzebuje właściciel mieszkania w zatłoczonym miejskim centrum, a innego posiadacz domu zbudowanego na otwartej przestrzeni. Inną stolarkę należy polecić do nowo powstających budynków, inną do tych remontowanych lub poddanych renowacji. - Tu liczy się każdy szczegół, dlatego każdy profesjonalny doradca najpierw przeprowadza wywiad z klientem, a dopiero później sugeruje mu najlepsze rozwiązaniadodaje ekspert.

Co z tymi cenami?

Okna premium to zdecydowanie nie drogie, ekskluzywne i trudno dostępne produkty – co więcej, myślenie o nich w ten sposób zamyka przed nami wiele możliwości już na etapie planowania projektu. O wysokiej klasie okna nie decyduje bowiem jego cena, a wykonanie z myślą o indywidualnych potrzebach klienta i dbałością o detale, przy użyciu nowoczesnych materiałów i rozwiązań. Takie właśnie okna PCV i ALU powinno się stosować we wszystkich budynkach - szczególnie zaś tych energooszczędnych i pasywnych.

Warto dodać, że inwestycja w lepszej jakości szyby, ramy czy okucia, zwraca się w trakcie eksploatacji budynku. Dobrej jakości okna ALU czy PVC gwarantują bowiem m.in. mniejsze straty ciepła, a tym samym niższe rachunki za energię potrzebną do ich ogrzania czy schłodzenia. Dbają o spokojny sen domowników, zapewniają im błogą ciszę, chronią przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, a do tego wynoszą estetykę na zupełnie nowy poziom.  Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, że zakup okien premium to inwestycja na długie lata.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie