Ogrzewanie dzięki folii grzewczej. Na czym to polega?

Mariusz Siwko
07.07.2022

Kwestia wyboru metody ogrzewania domu może przyprawić o ból głowy. Głównie dlatego, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wydłużyła się lista dostępnych opcji. Dla coraz większej grupy osób decyzja wiąże się także ze stworzeniem wstępnych szacunków kosztów eksploatacji, a te w związku z panującym kryzysem energetycznym do niskich nie należą.

Oprócz kotłów gazowych czy pieców kominkowych istnieje wiele alternatywnych metod ogrzewania, często dużo tańszych i bardziej ekologicznych. Mamy tu na myśli przede wszystkim folie grzewcze. To jeszcze nie tak powszechne rozwiązanie, które jednak powoli jest uznawane za korzystne nie tylko przez właścicieli domów jednorodzinnych, ale i np. budynków komercyjnych czy użyteczności publicznej. Czym są folie grzewcze i jak działają? Oto krótkie wyjaśnienie.

Folie grzewcze – charakterystyka

Olbrzymią zaletą folii grzewczych jest wysokie bezpieczeństwo użytkowania i stosunkowo prosta konstrukcja. Można je zamontować zarówno w suficie, na ścianie lub pod podłogą. Folie grzewcze składają się z kilkunastu warstw, a przy tym pojedyncza płachta jest bardzo cienka. Nie trzeba zatem trudzić się z montażem skomplikowanej sieci, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej formy ogrzewania podłogowego.

Działanie folii grzewczych wymaga podłączenia instalacji do źródła zasilania o napięciu 230 V, natomiast maksymalna moc produktu zależy od konkretnego rozwiązania i mieści się w przedziale od 160 do 400 watów. To ogrzewanie jest tak skuteczne za sprawą doboru elementów węglowych i połączenia ich z masą aluminiową. Folie grzewcze wykorzystują promieniowanie podczerwone, które oprócz walorów termicznych zasługują na zainteresowanie przez swoje właściwości prozdrowotne.

Warto też wiedzieć, że opisywane rozwiązanie wyróżnia się niskim poziomem strat cieplnych związanych z transmisją energii. Co więcej, jest niewidoczne dla oka i pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i miejsce, czego nie można napisać np. o piecach gazowych lub pompach ciepła. Czy na rodzimym rynku trudno znaleźć wykonawcę instalacji folii grzewczych? Dream Heat, czyli polski producent paneli na podczerwień posiada sieć sprzedaży na terenie całego kraju. Dowiedzmy się zatem, jaki jest szacunkowy koszt montażu tego rodzaju ogrzewania.

Sprawdź folie grzewcze podłogowe na: https://dreamheat.eu/folia-grzewcza-podlogowa/

Ile kosztują folie grzewcze Dream Heat?

Czy przy aktualnej sytuacji na rynku budowlanym można marzyć o stabilnych cenach i pewnych kosztorysach? Niestety nie, dlatego prezentowane obliczenia są jedynie szacunkami firmy Dream Heat. Po dokładniejszą wycenę należy zgłosić się bezpośrednio do przedstawiciela przedsiębiorstwa. Niemniej warto podać, że w przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 100 metrów kwadratowych instalacja folii polskiego producenta paneli na podczerwień kosztuje mniej więcej 16 000 złotych.

Gdyby rozbić cały kosztorys na konkretne pozycje, to najdroższy w całej inwestycji jest materiał, czyli folie grzewcze Dream Heat (8 tys. zł). Do tego należy doliczyć koszt montażu przez autoryzowanego instalatora (3,5 tys. zł) oraz zakup akcesoriów (2,5 tys. zł) i sterowników (2 tys. zł). Jednak gdy połączy się ogrzewanie z instalacją fotowoltaiczną, istnieje duża szansa na bezkosztowe zapewnienie ciepła w całym domu, co jawi się chyba jako największa zaleta folii grzewczych. Bez fotowoltaiki też jest stosunkowo tanio, ponieważ roczny koszt utrzymania to kwota rzędu 2500 zł.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie