Odnawiamy zniszczone drzwi wejściowe w okleinie. Jak to zrobić krok po kroku?

Antoni Kwapisz
27.06.2022

Drzwi zewnętrzne w okleinie mają tylko jedną zaletę: są tanie. Niestety, na dłuższą metę nie zdają egzaminu, a już na pewno nie wtedy, gdy są narażone na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych: promieniowania słonecznego i deszczu. Takie drzwi już po kilku latach mogą wyglądać tragicznie. Na szczęście można je odnowić we własnym zakresie, co jest znacznie tańszą opcją niż wymiana drzwi na nowe. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

Krok 1: usuwamy całą okleinę

To najbardziej czasochłonny etap, ponieważ fragmenty okleiny mogą wciąż mocno przylegać do drzwi. Należy je jednak usunąć, w przeciwnym razie farba nie pokryje dobrze powierzchni drzwi oraz będą widoczne wybrzuszenia. Do usunięcia okleiny użyj szlifierki oscylacyjnej z papierem ścierny, ewentualnie maszyny do piaskowania, o ile masz do takiej dostęp.

Krok 2: odtłuszczamy drzwi

To niezbędna czynność, której pominięcie może spowodować, że Twoja praca szybko pójdzie na marne. Do odtłuszczenia powierzchni drzwi użyj zwykłej benzyny ekstrakcyjnej. Przy okazji wyczyścisz blachę, dzięki czemu farba będzie jeszcze lepiej przylegać i kryć.

Krok 3: nakładamy farbę do metalu

Wybór farby to już kwestia indywidualna – wszystko zależy od zasobności portfela oraz oczekiwań względem koloru. Nie musi to być natomiast żadna specjalna farba do drzwi. Kup markową farbę do metalu, koniecznie do stosowania na zewnątrz, która tworzy powłokę hydrofobową oraz jest odporna na działanie promieniowania słonecznego. Pierwszą warstwę najlepiej jest nałożyć pędzlem, nie żałując farby.

Krok 4: nakładamy drugą warstwę

Druga warstwa może być nałożona najwcześniej po 5-6 godzinach, choć niektórzy producenci farb zalecają odczekać 8 godzin. Tutaj dobra rada: docelową warstwę warto nałożyć przy pomocy pistoletu malarskiego, dzięki czemu powierzchnia będzie idealnie gładka, równomierna i nie pojawią się na niej ślady wałka czy tym bardziej pędzla.

Tak odnowione drzwi będą się prezentować bardzo estetycznie, a przede wszystkim posłużą jeszcze przez kilka lat. Cała operacja powinna kosztować maksymalnie 100 złotych i jeden dzień pracy.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie