Nieprzyjemny, ale ważny obowiązek, czyli odśnieżanie w ogrodzie

Krzysztof Jagielski
23.09.2021

Nie ma chyba osoby, która lubiłaby odśnieżanie – a już szczególnie w marcu czy kwietniu, po bardzo długiej i męczącej zimie. Właściciele nieruchomości nie mają jednak wyboru i muszą usuwać nadmiar śniegu w swoich ogrodach, szczególnie z podjazdu do garażu czy chodnika prowadzącego od furtki do drzwi wejściowych. O czym warto tutaj pamiętać i do jakich zasad się stosować? Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Nie zwlekaj z odśnieżaniem

Wielu właścicieli popełnia prosty błąd lekceważąc stosunkowo niewielkie opady śniegu i zostawiając kilkucentymetrową warstwę białego puchu np. na podjeździe. Jest to oczywiście uzasadnione pod warunkiem, że w ciągu dnia nie są spodziewane kolejne opady, a temperatura ma przekroczyć 0 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie lepiej od razu usunąć śnieg, aby później mieć ułatwione zadanie, gdy dopada jego świeża warstwa.

Wstań wcześniej gdy prognozuje się nocne opady śniegu

Mnóstwo osób doświadczyło już nerwowej sytuacji, gdy rano spieszyły się do pracy, ale nie mogły wyjechać z posesji z powodu zalegającego śniegu. Warto uczyć się na cudzych błędach i wiedząc, że w nocy synoptycy prognozują obfite opady po prostu ustawić sobie budzik na 15 minut wcześniej. Wtedy będzie dość czasu, aby usunąć śnieg np. blokujący bramę wjazdową.

Po obfitych opadach usuń nieco śniegu z trawnika

Prawie nikt tego nie robi, co wiosną daje o sobie znać w postaci tzw. pleśni śniegowej. Oczywiście cienka warstwa śniegu nie stanowi żadnego zagrożenia dla trawnika, ale jeśli gruba czapa białego puchu zalega na murawie tygodniami, to nie masz co liczyć na to, że po odwilży trawnik szybko wróci do dobrej formy. O wiele lepiej jest zgarnąć nadmiar śniegu i przerzucić go np. na utwardzony fragment działki.

Dokładnie usuń śnieg z światła bramy wjazdowej

Awarie bramy należą do najczęstszych problemów, z jakimi zimą borykają się właściciele domów jednorodzinnych. Zwykle ma to związek właśnie z zalegającym śniegiem oraz lodem w świetle bramy. Uniemożliwia on swobodne otwarcie się bramy przesuwnej lub skrzydłowej, w efekcie czego dochodzi do przeciążenia automatu. Możesz tego uniknąć tylko w jeden sposób: regularnie oczyszczając podjazd w świetle bramy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie