Nawiewniki do okien - wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Andrzej Winnicki
01.09.2020

W pełni sprawna wentylacja to prosty sposób ochrony wnętrz przed skutkami zalegania zużytego powietrza jak gromadzenie się wilgoci i rozwój pleśni. Napływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza jest również niezwykle ważny dla samopoczucia i zdrowia przebywających (zwłaszcza stale) w budynku osób. Bardzo prostym sposobem zapewnienia prawidłowej wentylacji pomieszczeń jest montaż nawiewników okiennych. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na temat tych urządzeń.

Czym są nawiewniki okienne?

Nawiewniki okienne (czasem określane jako nawietrzaki okienne) są niewielkimi urządzeniami mechanicznymi, których zadaniem jest zapewnienie stałego, kontrolowanego przepływu powietrza bez konieczności otwierania okien. Cechują się one niezwykle prostą budową (standardowe modele składają się zasadniczo z dwóch elementów — zewnętrznej czerpni i wewnętrznego regulatora), łatwym montażem (założenie pojedynczej sztuki zajmie nie więcej niż 40 minut) i intuicyjną obsługą.

Są przeznaczone do montażu w budynkach wyposażonych w systemy wentylacyjne grawitacyjne, mechaniczne wywiewne lub hybrydowe. Mogą być zakładane w każdym typie okien i drzwi balkonowych.

Więcej o tym, jak zbudowane są nawiewniki do okien oraz ich wpływie na wentylację możesz przeczytać tutaj.

Rodzaje nawiewników okiennych

Nawiewniki dzieli się na podstawie sposobu sterowania ich pracą. Najbardziej ogólny podział obejmuje dwie grupy — ręczne i automatyczne. Wśród nawiewników sterowanych automatycznie wyróżnia się zaś trzy grupy — higrosterowane, ciśnieniowe i hybrydowe.

Ręczne

Najbardziej klasyczna grupa, która wymaga ręcznej regulacji stopnia rozwarcia klapy regulatora, zwykle z pomocą pokrętła lub dźwigni. Sterowanie może być zarówno płynne, jak i skokowe, zależnie od modelu (drugi typ jest znacznie częściej spotykany w starszych urządzeniach). Nawiewniki tego typu mają najprostszą budowę i są bardzo tanie. Ich eksploatacja bywa jednak uciążliwa, gdyż łatwo można zapomnieć o regulacji ich pracy, co może skutkować wychłodzeniem wnętrza w okresie grzewczym np. gdy nie przymknie się przed dłuższym wyjściem z domu. Sprawia to, że z urządzeń tego typu korzysta się obecnie raczej rzadko — głównie dlatego, że modele sterowane automatycznie nie są już dużo droższe, a przy tym mają również wbudowane dodatkowe sterowanie ręczne.

Automatyczne

Zdecydowanie bardziej popularna grupa nawiewników. Urządzenia tego typu mogą pracować prawidłowo bez konieczności ingerencji użytkownika (choć należy pamiętać o okresowym sprawdzaniu ich stanu i serwisowaniu). Dalszy podział wynika z odmiennych elementów sterujących i wynikających z nich zasad działania.

Higrosterowane

Nawiewnik okienny tego typu jest sterowany z użyciem higrometru. Reaguje on na zmiany względnej wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu, otwierając klapę tym szerzej, im wyższa będzie jej wartość. Większość tego typu urządzeń pracuje w zakresie wilgotności od 35 do 70% (odpowiednio minimalne i maksymalne otwarcie). Oprócz tego można również ręcznie zablokować poziom otwarcia.

Ciśnieniowe

Praca nawiewnika tego typu jest regulowana na podstawie różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz pomieszczenia a tym zewnętrznym. Za sterowanie odpowiada tutaj umieszczony w czerpni i unoszący się bezpośrednio w strumieniu powietrza płat aluminium o aerodynamicznym kształcie. Reaguje on na zmiany prędkości powietrza, przymykając lub otwierając prześwit nawiewnika. Oprócz ręcznej regulacji stopnia otwarcia, nawiewniki ciśnieniowe mają również wbudowaną blokadę ograniczającą ilość napływającego powietrza. Dzięki niej działają prawidłowo nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych (jak silne wiatry) i nie doprowadzają do wychłodzenia wnętrz.

Hybrydowe

Znane też jako dwusystemowe. Łączą one w sobie najlepsze cechy nawiewników ciśnieniowych i higrosterowanych — czerpnia jest sterowana na podstawie różnicy ciśnienia, natomiast ilość powietrza napływającego do wnętrza zależy od wilgotności. Oczywiście mogą być również sterowane ręcznie.

Gdzie umieszcza się nawiewniki?

Według ogólnych zaleceń dotyczących wymiany powietrza, w każdym pokoju i kuchni z oknem powinien znaleźć się przynajmniej jeden nawiewnik. Nie montuje się ich jednak w łazienkach, ze względu na panującą w nich wysoką wilgotność — obecność nawiewnika może przez to wywoływać nieprzyjemne wrażenie przeciągu podczas kąpieli. Jak zatem rozwiązać kwestię wentylacji łazienki? Wystarczy zamontować drzwi ze specjalnymi otworami w dolnej części — pomieszczenie będzie wtedy wentylowane w sposób pośredni.

Więcej uwagi warto też poświęcić wspomnianej kuchni. To, czy nawiewnik będzie w niej potrzebny, jest zależne od jej wyposażenia. Jeśli stoi w niej kuchenka elektryczna, możliwe jest wykorzystanie wentylacji pośredniej (tak samo, jak w łazience). Jednak gdy mamy na wyposażeniu kuchenkę gazową lub kocioł dwufunkcyjny, niezbędny będzie nawiewnik o zwiększonej wydajności — w takim przypadku urządzenie to musi nie tylko zapewnić przepływ powietrza, ale też dostarczyć ilość tlenu niezbędną do prawidłowego przebiegu procesów spalania paliw.

Ile nawiewników będzie potrzebne?

To, ile sztuk nawiewników będzie potrzebnych w danym domu/budynku użyteczności publicznej, zależy od sumy strumieni powietrza usuwanych z pomieszczeń z kanałami wentylacyjnymi. Wartości dla poszczególnych pokoi można znaleźć w Polskiej Normie PN-83/B-03430, której treść jest dostępna w internecie. Sumę tę należy następnie podzielić przez deklarowany przepływ pojedynczego nawiewnika. Zaokrąglony w górę (do pełnych jedności) wynik da nam minimalną wymaganą ilość nawiewników.

Rozmieszczenie ich po poszczególnych pomieszczeniach również nie jest trudne. W pokojach o standardowej wysokości i powierzchni nieprzekraczającej 20 m2 wystarczy zamontować jeden nawiewnik, natomiast w większych powinny znaleźć się przynajmniej dwie sztuki.

Sposoby montażu nawiewników okiennych

Pod względem montażu, nawiewniki okienne dzieli się na trzy grupy — szczelinowe, wrębowe i montowane na ramie.

Szczelinowy

Najbardziej tradycyjny sposób. Wymaga użycia frezarki i wykonania z jej pomocą specjalnego otworu w przylgach ościeżnicy i skrzydła (okna PVC) lub tylko ościeżnicy/tylko skrzydła (okna drewniane). W przypadku okien aluminiowych otwór ten musi być wykonany już na etapie produkcji i nie można tego zrobić samodzielnie w już gotowych oknach. Wymiary otworu zależą od danego modelu nawiewnika i są podawane przez producenta — trzeba ich ściśle przestrzegać, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia komory zbrojeniowej okna. Nawiewniki tego typu montuje się zazwyczaj poziomo w górnej części okna, choć część modeli można również zakładać pionowo. Metoda ta wymaga sporej precyzji i pewnej wprawy, przez co najlepiej zdać się w tej kwestii na doświadczonego fachowca.

Wrębowy

W tym przypadku montaż jest jeszcze prostszy — obejmuje tylko wycięcie i wymianę trzech fragmentów uszczelki (jednego w skrzydle i dwóch w ramie) i przykręcenie nawiewnika w odpowiednim miejscu. Wielkość i umiejscowienie wycinanych części uszczelek zależy od danego modelu nawiewnika i jest podawana przez jego producenta. Sam nawiewnik powinien znaleźć się w górnej części ramy, między elementami okuć i nie przeszkadzać przy zamykaniu okna. Nawiewniki wrębowe można montować na oknach każdego typu. Urządzenia te są mniejsze od tradycyjnych nawiewników, co sprawia, że często uznawane są za mniej skuteczne.

Na ramie

Montaż nawiewników tego typu nie ingeruje w ogóle w konstrukcję okna — kanały przelotowe ulokowane są między nadprożem a górną częścią ramy. Urządzenia te mogą być montowane na oknach każdego typu, a nawet na drzwiach podnoszono-przesuwnych typu HS oraz oknach z roletą zewnętrzną. Niestety tylko nowych — montaż tego rodzaju nawiewników może być przeprowadzony wyłącznie w momencie wprawiania okna i nie można instalować ich na tych już założonych.

Podsumowanie

Nawiewniki w oknach to proste urządzenia zapewniające dopływ świeżego powietrza z zewnątrz bez konieczności ich otwierania. Ze względu na prostą budowę i łatwość obsługi, często są niedoceniane. Jednak wbrew pozorom te niewielkie urządzenia nie tylko wpuszczają strumień powietrza, ale też poprawiają pracę systemu wentylacji oraz pomagają usuwać skutki jego niewłaściwego działania. Stosując je, można zatem nie tylko poczuć się lepiej w danym wnętrzu, ale też poprawić kondycję całego budynku.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie