Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Maciej Piwowski
04.04.2017

Kiedy zadecydowaliśmy już, że chcemy kupić własne mieszkanie, zaczyna się rodzić pewien problem. Początkowo wszystko wydawało się łatwe – mamy określone miasto, często nawet dzielnicę, teraz tylko znaleźć opcję najtańszą albo najlepiej odpowiadającą lokalizacji czy zapotrzebowaniu na metraż. W praktyce jednak okazuje się, że ofert deweloperów jest tak wiele, że różnią się one detalami i już po pobieżnym researchu mamy spory ból Glowy. A przecież alternatywą są jeszcze lokale z rynku wtórnego. Na co więc powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, aby podjąć odpowiednią decyzję?

Lokalizacja

To bodaj najważniejszy czynnik wyboru mieszkania, który zresztą skorelowany jest z kilkoma innymi. Bo to w dużej mierze od lokalizacji zależy na przykład cena lokum – im bliżej centrum miasta, tym jest zazwyczaj wyższa. Obecnie na rynku obserwuje się trend wykupywania mieszkań w środku miast przez młodych, dynamicznych ludzi, którym zależy na tym, żeby być „w centrum wydarzeń”. Należy przy tym brać pod uwagę kurczące się zasoby gruntów w takich aglomeracjach jak warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław. Dlatego na wykup pozostałych kawałków ziemi w dobrych lokalizacjach mogą sobie pozwolić tylko deweloperzy, którzy potem odpowiednio dużo na tym zarobią –w ten sposób w ostatnich latach powstało wiele luksusowych mieszkań na sprzedaż, których cena jakość i cena świadczyła o prestiżu osoby kupującej. Na wybór lokalizacji ma ponadto wpływ odległość od obecnego miejsca pracy (choć trzeba brać poprawkę na to, że to może się zmienić), a także dostępność szkół, miejsc rozrywki i rekreacji czy zaplecza gastronomicznego w najbliższej okolicy.

Cena

Kryterium nie do pominięcia, zwłaszcza wobec bardzo skrupulatnej oceny zdolności kredytowej przez banki. Obecnie sytuacja na rynku w pracy wygląda tak, że jeśli dwoje młodych ludzi pracuje w dużym mieście to raczej nie powinni mieć problemu z uzyskaniem kredytu na zakup mieszkania od dewelopera. Nie zawsze jednak zdolność kredytowa pozwala na kupno takiego metrażu, jaki się wymarzy. Mieszkanie to inwestycja na wiele lat, więc jeśli małżeństwo chce posiadać liczną rodzinę, to raczej będzie szukało dużo większego lokum niż 60 metrów kwadratowych. A to już kosztuje. Dlatego tak dużym powodzeniem cieszą się obecnie lokale z rynku wtórnego. Tym bardziej, że obecni właściciele zwykle za niewielką dopłatą pozostawiają całe wyposażenie.

Metraż, układ pomieszczeń i jakość wykonania

Na koniec trzy, bardzo istotne kwestie związane bezpośrednio z parametrami technicznymi mieszkania. Po pierwsze sprawa metrażu, które została już poruszona wyżej – tu na pewno trzeba myśleć dalekowzrocznie i z wyprzedzeniem planować swoje potrzeby. Ale powierzchnia mieszkaniowa to nie wszystko – czasem nawet duży metraż nie będzie sprawiał satysfakcji, jeśli układ pomieszczeń będzie nieprzemyślany i niefunkcjonalny. Tutaj nie ma złotej reguły – wszystko zależy od liczebności rodziny i jej tryby życia. I na koniec gatunek materiałów użytych do budowy osiedla – wciąż najwyższą jakość w tym zakresie utożsamia się z luksusowymi mieszkaniami na sprzedaż, ale prawda jest taka, że coraz więcej nowych inwestycji, również tych ze średniej półki, jest obecnie budowanych w oparciu o bardzo wysokie standardy. Wystarczy odpowiednio zgłębić się w ofertę, dużo pytać i wybrać taką, jakość, jaka nam najbardziej odpowiada w danej lokalizacji.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie