Mycie dachu pokrytego dachówką: czy warto?

Remigisz Szulc
28.09.2020

Dach jest najlepiej widocznym elementem domu jednorodzinnego, dlatego ma decydujący wpływ na odbiór budynku, determinując jego design. Nawet najlepsza i najdroższa dachówka po latach użytkowania może bardziej zacząć szpecić dom, niż dodawać mu uroku. Jest to spowodowane czynnikami niezależnymi od właścicieli. Na szczęście można sobie z tym dość szybko poradzić, decydując się na mycie dachu pokrytego dachówką. Na czym to polega? Dlaczego warto zainwestować w taki zabieg? Sprawdź w naszym poradniku.

Jak przebiega mycie dachu?

Jest to usługa świadczona przez profesjonalne firmy alpinistyczne, które mają doświadczenie w myciu nie tylko dachów budynków mieszkalnych, ale też chociażby bardzo wysokich konstrukcji przemysłowych. Stosuje się do tego specjalne środki, które rozpuszczają bród i naleciałości organiczne (przede wszystkim glony), są bezpieczne dla dachówki, wzmacniają kolor oraz nie zanieczyszczają środowiska. Całość spłukuje się przy pomocy myjki ciśnieniowej.

Czy można umyć dach samodzielnie?

Teoretycznie można, ale w praktyce jest to bardzo ryzykowne. Profesjonaliści dysponują specjalistycznym sprzętem alpinistycznym, który gwarantuje im pełne bezpieczeństwo. Trudno sobie natomiast wyobrazić, by właściciel domu inwestował w np. uprząż i liny, by jednorazowo umyć dach. Zdecydowanie rozsądniej będzie tutaj wynająć firmę. Koszt takiej usługi wynosi od około 10 do kilkunastu złotych za metr kwadratowy, a więc nie jest „zabójczy”.

Dlaczego regularne mycie dachu jest tak ważne?

Powód jest prosty: dachówka, nawet ceramiczna i angobowana, z czasem zaczyna zachodzić zanieczyszczeniami organicznymi. Ten proces postępuje tym szybciej, im więcej terenów zielonych znajduje się w okolicy. Szczególnie „brudzące” są drzewa iglaste, na czele z sosnami. Dachówka pokryta zieloną warstwą wygląda brzydko, a poza tym glony mogą ją stopniowo uszkadzać. Należy się ich pozbyć, co dodatkowo zabezpiecza rynny przed zapychaniem odpływów.

Nie zapominamy o impregnacji

Nie wszyscy wiedzą, że elementem usługi mycia dachu może i powinno być także zaimpregnowanie jego powierzchni, czyli w tym przypadku dachówki. Zabieg ten z jednej strony przywraca dachówce oryginalny kolor, a z drugiej dodatkowo zabezpiecza ją przed wnikaniem wody, zapewniając tym samym wyższy poziom ochrony przeciwwilgociowej.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie