Łazienka przy sypialni? Świetny pomysł!

Mariusz Siwko
09.12.2019

Osoby przygotowujące się do budowy domu jednorodzinnego coraz częściej przy wyborze projektu zwracają uwagę na to, czy uwzględnia on powstanie łazienki przy sypialni lub wręcz połączonej z sypialnią. Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet, które docenimy już po zamieszkaniu w domu. Dlaczego warto się na to zdecydować? O czym trzeba pamiętać?

Co nam daje łazienka przy sypialni?

Przede wszystkim olbrzymi komfort oraz intymność. Na łazienkę przy sypialni najczęściej decydują się osoby, które wcześniej wiele lat mieszkały w ciasnym mieszkaniu i doskonale wiedzą, jak irytujące jest współdzielenie tego pomieszczenia z np. dziećmi. Długie oczekiwanie na zwolnienie łazienki, wieczny bałagan, kompletny brak prywatności – to dostatecznie motywuje do tego, aby budując dom jednorodzinny uprzeć się przy posiadaniu własnej łazienki przy sypialni.

Nie musi to być wcale duże pomieszczenie. W zupełności wystarczy wygospodarowanie 3-4 metrów kwadratowych, na których zmieścimy niewielki prysznic, umywalkę, toaletę oraz szafkę na ręczniki i kosmetyki. Dobrze wykonany projekt pozwoli nawet wydzielić kąt na toaletkę, o czym marzy niejedna kobieta.

Łazienka przy sypialni to także znakomite rozwiązanie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się – a więc chociażby dla seniorów czy ludzi z niepełnosprawnością. Dzięki temu nie będą musieli przemierzać całego domu, aby np. w środku nocy skorzystać z toalety.

O wydzieleniu łazienki przy sypialni lub w samym pomieszczeniu zdecydowanie powinni pomyśleć inwestorzy, którzy mają dzieci. W takiej sytuacji aż prosi się o to, aby stworzyć jedną łazienkę rodzinną i drugą, do wyłącznej dyspozycji rodziców.

Jak zaplanować łazienkę przy sypialni?

Najważniejsze jest to, aby sama idea łazienki przy sypialni funkcjonowała już na etapie robót ziemnych. Konieczne jest bowiem doprowadzenie kanalizacji do strefy, w której taka łazienka w przyszłości powstanie. Później oczywiście nie zapominamy o instalacji wodnej oraz grzewczej.

W niewielkiej łazience przy sypialni śmiało można zrezygnować z grzejnika czy ogrzewania podłogowego na rzecz chociażby bardzo komfortowej elektrycznej maty grzewczej, którą układa się pod płytkami podłogowymi. Umożliwia to niemal natychmiastowe uzyskanie komfortowej temperatury, gdy zajdzie taka potrzeba. Przy okazji zaoszczędzimy na kosztownej instalacji CO.

Bardzo istotne przy planowaniu łazienki w sypialni (bo z reguły jest to po prostu pomieszczenie wydzielone z sypialni) jest również to, aby zachować maksymalną funkcjonalność. Nie ma sensu na siłę „upychać” w łazience zarówno wanny, jak i prysznica. Nie powinno też w niej być pralki. Prywatna łazienka ma służyć relaksowi, wyciszeniu, zapewnić upragniony komfort i wygodę – na tym warto się skupić w pierwszej kolejności.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie