Kosztorys inwestorski: jak go przygotować i nie popełnić poważnych błędów?

Maciej Piwowski
03.10.2019

Kosztorys inwestorski to „święta księga” każdego prywatnego inwestora, który zdecydował się na budowę domu systemem gospodarczych. Aż dziw bierze, że tak wiele osób nie zaprząta sobie głowy sporządzaniem takiego kosztorysu. Owszem, każdy inwestor zakłada jakiś budżet, ale najczęściej jest on mocno życzeniowy i nie poparty realiami rynkowymi. Jak zatem przygotować porządny kosztorys inwestorski? Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Zacznij od wizyty w hurtowni budowlanej

Nikt nie orientuje się lepiej w cenach materiałów budowlanych niż ich sprzedawca. Dobrą praktyką jest więc odwiedzenie hurtowni, w której planujesz kupować rzeczy do budowy domu i poproszenie o sporządzenie dokładnej wyceny dostarczenia materiałów. Najlepiej, aby hurtownia miała jak najszerszą ofertę, czyli mogła zapewnić nie tylko materiał na fundament i ściany, ale także dach (w tym konstrukcję) oraz materiały wykończeniowe.

Dysponując taką wyceną możesz już rzetelnie określić, ile będą Cię kosztować główne materiały budowlane, które stanowią większą część wydatków inwestycyjnych przy budowie domu jednorodzinnego.

Zrób rekonesans wśród firm budowlanych

Materiały to jedno, ale ważną pozycją w kosztorysie inwestorskim są także wydatki na usługi wykonawcze. Zanim wybierzesz konkretną ekipę, poproś kilka polecanych firm o przygotowanie wyceny na podstawie dostarczonego projektu. Znów: najbezpieczniej z finansowego punktu widzenia jest zdecydować się na jednego wykonawcę, który będzie odpowiadać za kompleksową realizację budowy.

Załóż bufor inwestycyjny

Niezależnie od tego, jak precyzyjne będą wyceny z hurtowni budowlanej i od firmy wykonawczej, musisz mieć na uwadze, że na 100% pojawią się jakieś nieprzewidziane czy po prostu nieuwzględnione wydatki. Dlatego dobrze jest umieścić w kosztorysie inwestorskim pozycję „Inne”. Ważne, aby nie była to kwota symboliczna. Przyjmuje się, że bufor finansowy powinien odpowiadać minimum 10% wartości całej inwestycji.

Skorzystaj z internetowego kalkulatora kosztów budowy

W sieci jest mnóstwo tego typu narzędzi i warto z nich korzystać, o ile zdajesz sobie sprawę, że uzyskane wartości nigdy nie są precyzyjne. Wynik z kalkulatora należy traktować czysto teoretycznie, choć może to być dobry punkt wyjścia do zobrazowania sobie, jak ogromne wyzwanie finansowe Cię czeka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie