Klasyczne błędy popełniane przy aranżacji łazienki

Remigisz Szulc
14.10.2019

Łazienka nie jest zwyczajnym pomieszczeniem. Z jednej strony pełni bardzo ważną funkcję, czyli pozwala nam dbać o higienę, ale z drugiej powinna też pięknie się prezentować, zaspokajać nasze potrzeby estetyczne oraz stwarzać warunki do relaksu po ciężkim dniu. Aby połączyć ze sobą wszystkie te elementy, należy przede wszystkim zadbać o funkcjonalność łazienki. Nie będzie o tym mowy, jeśli popełnimy poważne błędy na etapie aranżacji pomieszczenia. Te najbardziej klasyczne wymieniamy w naszym poradniku.

Zbyt ciasny układ

Bardzo typowym błędem, który najczęściej wynika z tego, że mamy do dyspozycji niewiele miejsca, jest dosłownie „upychanie” kolejnych elementów w mikroskopijnej łazience. Właściciele niepotrzebnie upierają się chociażby przy tym, aby mieć osobno wannę i prysznic. Efekt jest taki, że pomieszczenie sprawia wrażenie zagraconego i nie mogą z niego jednocześnie korzystać dwie osoby.

Toaleta „na wejściu”

Toaleta jest oczywiście niezbędna w łazience (no chyba, że stanowi osobne pomieszczenie), ale nie jest to coś, co powinno zdominować wystrój pomieszczenia. W dobrym projekcie toaleta zawsze jest maskowana, a nie uwypuklana. Stąd warto uniknąć sytuacji, w której pierwszą rzeczą, jaką widzimy po wejściu do łazienki jest muszla klozetowa.

Brak szafek

Szafki są absolutnie niezbędne w każdej łazience, a już szczególnie małej. Częstym błędem jest świadome rezygnowanie z szafek w obawie o to, że i tak zabraknie na nie miejsca. Wszystko jest jednak kwestią dobrego projektu. Brak szafek to prosta droga do tego, aby frustrować się podczas każdej wizyty w łazience. Pomieszczenie zostanie szybko zagracone przez rozstawiane wszędzie, gdzie to tylko możliwe, kosmetyki, ręczniki i inne drobiazgi, które powinny być przechowywane w szafkach.

Niedostateczne oświetlenie

Błędy przy doborze oświetlenia łazienkowego są szczególnie dotkliwe, ponieważ znacząco ograniczają funkcjonalność pomieszczenia. Bardzo często jest tak, iż inwestorom wydaje się, że skoro łazienka jest mała, to w zupełności wystarczy np. jedna lampa sufitowa. Musimy natomiast pamiętać, że łazienka zwykle pełni funkcję także toaletki, gdzie wykonuje się makijaż czy różnego rodzaju czynności higieniczne. To z kolei wymaga dobrej widzialności, którą zapewni tylko odpowiednio zaprojektowane oświetlenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie