Jakie sterowanie roletami zewnętrznymi wybrać?

Andrzej Winnicki
06.04.2022

Otwieranie i zamykanie rolet zewnętrznych za pomocą wygodnego mechanizmu to praktyczne i bezpieczne rozwiązanie. Zasadniczo spotykane są dwie metody: sterowanie z pilota i z przełącznika. Przekonaj się, który z tych sposobów będzie lepszy do sterowania roletami w twoim domu.

Rolety zewnętrzne elektryczne – sposoby sterowania

Wykorzystanie rolet zewnętrznych w budownictwie mieszkaniowym to częsty widok. Rolety są dodatkowym zabezpieczeniem przed nieproszonymi gośćmi, zapewniają bezpieczeństwo i prywatność. Nowoczesne technologie dają obecnie możliwość sterowania roletami za pomocą przełącznika lub pilota. Mimo że zamykanie rolet jednym przyciskiem może brzmieć kusząco, sterowanie bezprzewodowe ma również swoich zwolenników.

Montaż rolet zewnętrznych do sterowania przełącznikiem klawiszowym

Sterowanie przełącznikiem jest najczęściej wybieraną opcją. Jest to rozwiązanie przystępne cenowo, niezawodne i tanie. Dzięki niemu podnoszenie i opuszczanie rolet elektrycznych odbywa się szybko i sprawnie. Każda roleta wyposażona jest w silnik połączony przewodem z osobnym przełącznikiem. Montaż rolet zewnętrznych sterowanych poprzez przewody należy zaplanować już na etapie budowy domu. Jeśli podejmiesz decyzję później, podłączenie kabli będzie wiązało się z koniecznością kucia ścian.

Sterowanie roletami za pomocą pilota

Drugim sposobem jest zdalne sterowanie roletami zewnętrznymi. Może się ono odbywać z pilota lub za pośrednictwem aplikacji w telefonie. Jeśli wybierzesz pilot, do wyboru będziesz mieć model naścienny lub przenośny. Każdy z nich ma swoje oczywiste zalety i wady. Przenośny możesz wziąć wszędzie ze sobą, może się jednak zgubić. Z kolei naścienny nie daje takiej swobody przemieszczania się. Pilot do rolet zewnętrznych działa bezprzewodowo, nie wymaga więc żadnych przygotowań ani rozprowadzania kabli.

Silnik do rolet zewnętrznych – jaki wybrać?

Silniki radiowe do sterowania roletami za pośrednictwem pilota kosztują około 600 zł. Dobra jakość urządzenia gwarantuje bezawaryjność działania, dobry zasięg i wygodę. Z kolei silnik przewodowy może być wyposażony w system wykrywania przemarznięcia i wspomniany mechanizm przeciążeniowy. Przedłuży to żywotność instalacji i zapewni bezproblemowe użytkowanie przez dłuższy czas.

Centralne sterowanie roletami zewnętrznymi

Sterowanie radiowe roletami może odbywać się za pośrednictwem jednokanałowego lub wielokanałowego pilota. W praktyce oznacza to, że za pomocą jednego urządzenia można sterować indywidualnie lub centralnie wieloma roletami. Gdy stworzysz grupy rolet, np. znajdujących się w salonie lub rolet znajdujących się od strony południowej budynku, możliwe będzie sterowanie grupowe rolet, ich selektywne otwieranie lub zamykanie.

Smart rolety, czyli jakie?

Większość rolet można połączyć z systemem tzw. smart home. Inteligentne sterowanie roletami umożliwia wydajne i wygodne otwieranie i zamykanie tego elementu. Warto przy tym zaznaczyć, że w tym przypadku lepiej jest wybrać silnik do rolet wyposażony w mechanizm przeciążeniowy. Dzięki temu cały system będzie niezawodny w każdych warunkach pogodowych. Smart rolety połączone z instalacją inteligentnego domu mogą reagować na warunki pogodowe panujące za oknem i np. zamykać się, gdy na dworze jest bardzo jasno. Można też je zaprogramować, aby otwierały się i zamykały o określonej porze dnia, nawet wtedy, gdy domowników nie ma na miejscu. Umożliwia to bezobsługową kontrolę nasłonecznienia, niedopuszczenie do przegrzewania i odstraszenie potencjalnych złodziei.

Info: https://www.budvarcentrum.pl/porady/sterowanie-roletami-zewnetrznymi-jakie-wybrac/

Dobierz sposób sterowania roletami zewnętrznymi do twoich potrzeb. Wykorzystaj dostępne możliwości, aby otwieranie i zamykanie rolet było dla ciebie wygodne i łatwe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie