Jakie korzyści daje pompa ciepła?

Remigisz Szulc
21.06.2022

Pompa ciepła to obecnie pierwszy wybór większości inwestorów. Tylko w 2021 roku w naszym kraju sprzedano blisko 100 tys. takich urządzeń grzewczych, co jeszcze kilka lat temu byłoby nie do pomyślenia. Dziś, w obliczu gwałtownie drożejących nośników energii oraz konieczności walki ze smogiem, pompa ciepła stanowi bezsprzecznie najlepsze rozwiązanie zarówno do nowych, jak i modernizowanych budynków. Wciąż się wahasz? W takim razie dowiedz się, jakie korzyści daje pompa ciepła.

Pompa ciepła to najbardziej ekologiczne źródło ogrzewania dla domu

W dużym uproszczeniu można napisać, że pompa ciepła działa na tej samej zasadzie, co lodówka. Nie emituje żadnych spalin ani innych gazów, które mogłyby zagrażać środowisku naturalnemu. Oczywiście pompa jest zasilana energią elektryczną, która w naszym kraju pochodzi głównie ze spalania węgla, natomiast w niedalekiej przyszłości to się zmieni i w większym stopniu przejdziemy na OZE.

To warto wiedzieć

Szacuje się, że pompa ciepła obniża emisję CO2 nawet o 20% w porównaniu z kotłem gazowym.

Niskie koszty eksploatacji

Pompa ciepła to znakomity wybór dla inwestorów, którzy nie chcą przeznaczać lwiej części domowego budżetu na rachunki za ogrzewanie. Prawidłowo dobrana pompa współpracująca z ogrzewaniem podłogowym stanowi najtańsze źródło energii grzewczej dla domu.

Niskie koszty można utrzymać również w przypadku połączenia pompy ciepła z instalacją grzejnikową, na co decyduje się coraz więcej inwestorów rezygnujących z drogiego, uciążliwego i nieekonomicznego ogrzewania węglowego.

Rada

Idealnym wyborem dla domu, gwarantującym symboliczne koszty ogrzewania, jest połączenie pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej.

Prosta instalacja = niski koszt inwestycji

Stereotyp głosi, że na pompę ciepła mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi. Tymczasem wystarczy dokonać prostych obliczeń, aby dojść do wniosku, że taki system grzewczy w ogólnym rozrachunku może być tańszy niż np. kotłownia gazowa. Jak to możliwe?

Tajemnica tkwi w prostocie instalacji. Pompa ciepła nie wymaga komina, instalacji gazowej, osobnej kotłowni, składu opału etc. Jej montaż jest mało inwazyjny, urządzenie nie psuje również estetyki budynku (szczególnie w przypadku pompy gruntowej) i pracuje bardzo cicho.

Rada

Inwestorom, którym zależy na jak najniższym koszcie inwestycji, polecamy proste w działaniu i montażu oraz niedrogie w zakupie pompy ciepła typu powietrze-woda (nazywane potocznie powietrznymi).

Bezpieczeństwo i bezobsługowość

To bardzo ważne korzyści bezpośrednio wynikające z montażu pompy ciepła. Urządzenie pracuje bez paliwa palnego (np. gazu czy oleju), dlatego nie ma tutaj ryzyka wybuchu, zapłonu etc.

W dodatku pompa jest całkowicie bezobsługowa i użytkownicy mogą nawet zapomnieć o jej istnieniu – nie dokładamy paliwa, nie czyścimy urządzenia, nie sprzątamy w kotłowni itd. Wystarczy uruchomić pompę i okresowo zlecać jej serwis fachowcowi (przeglądy są nieskomplikowane i tym samym tanie, a już na pewno w porównaniu z kotłami gazowymi).

Pompa ciepła w Twoim domu – od czego zacząć?

Najważniejsze jest wybranie profesjonalnego projektanta i wykonawcy całej instalacji, który przede wszystkim prawidłowo dobierze pompę ciepła. Pod uwagę należy wziąć tutaj takie czynniki, jak zapotrzebowanie na ciepło w budynku, rodzaj obecnej (lub planowanej) instalacji grzewczej, oczekiwana przez inwestora wysokość rachunków za energię, a także to, czy inwestor posiada lub rozważa zakup instalacji fotowoltaicznej.

Dobór pompy ciepła należy powierzyć ekspertom – wszelkie narzekania na ten system grzewczy mają wspólny mianownik i są nim błędy popełnione na etapie doboru urządzenia. Chcąc uniknąć takiego scenariusza i zyskać pewność, że cała instalacja będzie pracować bezobsługowo i ekonomicznie, postaw na sprawdzonego wykonawcę. Rozsądny wybór to pompa ciepła od Sunday Polska.

Jak widzisz pompa ciepła daje mnóstwo korzyści. Prawidłowo dobrana do budynku gwarantuje niskie koszty eksploatacji, przy jednocześnie wysokim komforcie termicznym domowników. To nowoczesne, bezpieczne i przyjazne środowisku źródło ciepła, które w Polsce jest dodatkowo promowane poprzez różnego rodzaju dotacje i ulgi podatkowe (programy „Czyste Powietrze” i „Moje Ciepło” oraz ulga termomodernizacyjna w PIT).

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie