Jaki ciężki sprzęt ma zastosowanie w robotach ziemnych?

Marek Szydełko
17.06.2020

Roboty ziemne wykonywane są wokół każdego domu i na placach gdzie trwają nowe inwestycje budowlane, a część z nich może odbywać się pracą rąk ludzkich. W innych sytuacjach warto, jednak zdać się na dobre maszyny.

Często prace terenowe lub na budowie wiążą się z koniecznością użycia pojazdów i maszyn. Dotyczy to sytuacji kiedy np. ziemia musi być przesunięta lub usunięta w inne miejsce, a pracą rąk nie zdołamy wykonać tego w całości. Oto najważniejsze maszyny, które mają zastosowanie tam gdzie odbywają się roboty ziemne.

Na co zwrócić uwagę kiedy chcemy wykonać je szybko i profesjonalnie?

- Koparki i ładowarki

Sprawdzają się wówczas gdy podłoże jest dopiero przygotowane do prac, tj. w pierwszym etapie. Wtedy stosuje się koparkę - bardzo istotną na budowie, która ma zastosowanie podczas przeniesienia urobku na środek transportu. Często wybieranym w praktyce rodzajem koparki jest maszyna jednonaczyniowa, która posiada jedno naczynie do pracy.
Ładowarką przewozi się z koli warstwy ziemi na małe dystanse, np. podczas robót na placu budowy. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na https://slktransport.pl/oferta/roboty-ziemne/

- Profilowanie terenu i przewóz

W tym celu stosuje się inne rodzaje maszyn, w tym spycharki oraz równiarki i zgarniarki. Odpowiadają one za właściwe profilowanie gruntu pod miejsce nowej inwestycji. Często stosuje się też zrywarki, które służą do spulchniania ziemi. Ziemia, która powstaje w efekcie tego typu prac jest następnie przewożona z użyciem specjalistycznych pojazdów, takich jak np. wozidła technologiczne, w tym np. wywrotki i samochody ciężarowe.

Sprzęt od firmy transportowej na okres robót ziemnych

Często roboty ziemne zleca się do wykonania firmom, które posiadają odpowiedni sprzęt. To niezbędne, gdy np. budujemy dom i w okresie gdy posiadamy termin do realizacji danego przedsięwzięcia.
Co istotne, odpowiednie zaplecze maszyn i sprzętu pozwala na terminowe wykonanie prac i zapewnia bezpieczeństwo. Firmy działają w oparciu o normy stosowane w celu bezpieczeństwa, a ponadto są zobowiązane do przestrzegania regulacji prawnych takich jak np. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie