Jaką bramę garażową wybrać do energooszczędnego domu?

Jerzy Biernacki
23.10.2020

Dom energooszczędny to niższe rachunki za ogrzewanie. Aby zmniejszyć ucieczkę ciepła z budynku, trzeba pamiętać nie tylko o izolacji ścian oraz ciepłych drzwiach i oknach. Gdy w jego bryle znajduje się garaż, kluczowa jest także odpowiednia brama garażowa. Jakie bramy do energooszczędnego domu sprawdzają się najlepiej?

Specjalna konstrukcja domów energooszczędnych ma na celu obniżenie strat termicznych. Właśnie dlatego budynki te są zwarte, dobrze docieplone, wyposażone w szczelną stolarkę oraz systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła. W efekcie można uzyskać tak niski poziom zużycia energii, a tym samym znacznie niższe rachunki niż w budownictwie tradycyjnym.

Projektanci doradzają, żeby domy energooszczędne budować bez garażu w bryle budynku. Systematyczne otwieranie i zamykanie bramy powoduje ucieczkę ciepła podczas chłodnych dni. Jednak dzięki zastosowaniu specjalnych bram garażowych można zredukować ten problem i cieszyć się z komfortu posiadania auta tuż za ścianą.

Energooszczędna brama garażowa

Przy doborze energooszczędnej bramy garażowej należy zwrócić szczególną uwagę na jej konstrukcję. Bramy garażowe do energooszczędnego domu muszą być przede wszystkim ciepłe.

O energooszczędności bramy garażowej decydują:

- współczynnik przenikania ciepła
- docieplenie skrzydła bramy
- uszczelnienia na obrzeżu
- ościeżnica bramy

Współczynnik przenikania ciepła

Przy wyborze bramy garażowej do domu energooszczędnego, należy w pierwszej kolejności kierować się jej współczynnikiem przenikania ciepła U lub K wyrażanym w jednostce W/(m²K). Odnosi się on do przepuszczalności ciepła, dlatego im jest niższy, tym brama jest lepiej izolowana, więc ogranicza straty ciepła. Najlepsze energooszczędne bramy są bardzo ciepłe, dlatego ich współczynnik U wynosi 1 W/m²K i mniej.

Docieplenie skrzydła bramy

Kolejnym ważnym czynnikiem jest docieplenie skrzydła bramy, a tym samym jego grubość, która powiązana jest z ilością zastosowanego materiału izolacyjnego. Aby zmniejszyć ucieczkę ciepła, bramy do energooszczędnego domu są docieplane z użyciem styropianu lub pianek poliuretanowych (PUR). Im grubsza warstwa docieplenia, tym brama będzie cieplejsza.

Uszczelnienia na obrzeżu

Dobra brama do domu energooszczędnego musi być właściwie uszczelniona. Umieszczone na obwodzie skrzydła uszczelki gumowe dodatkowo zabezpieczają konstrukcję przed wilgocią, mrozem, wiatrem. Są one stosowane na górze bramy, po jej bokach oraz przy podłodze. Dla uzyskania jeszcze lepszych parametrów termoizolacyjnych stosowane są podwójne uszczelki.

Ościeżnica bramy garażowej

Zwykłe bramy garażowe mają nieocieplaną ościeżnicę, dlatego może być ona przyczyną ucieczki ciepła. Żeby poprawić termoizolacyjność ościeżnic, stosuje się specjalne systemy niwelujące powstający tam mostek termiczny. Dzięki nim brama jest jeszcze cieplejsza, a koszty utrzymania domu mogą utrzymać się na niskim poziomie – poprawiają one poziom termoizolacyjności bramy nawet o 15%.

Najlepsze bramy energooszczędne

W sprzedaży można znaleźć wiele modeli bram garażowych: segmentowe, uchylne, rolowane czy rozwierane na boki. Wśród tych konstrukcji jako bramy do energooszczędnego domu polecane są przede wszystkim te segmentowe.

Segmentowe bramy garażowe zbudowane są z połączonych ze sobą metalowych, poziomych segmentów – wykonanych ze stali albo aluminium. Ruchome łączenia pomiędzy segmentami umożliwiają otwieranie bramy, która chowa się pod sufitem lub na bocznej ścianie garażu.

Swoje wysokie parametry termoizolacyjne segmentowe bramy garażowe zawdzięczają konstrukcji segmentów wypełnionych materiałem dociepleniowym (pianką PUR, styropianem), które tworzą przegrodę termiczną. Energooszczedne bramy bazują na segmentach o grubości od 42 mm do nawet 67 mm. Dla dodatkowej ochrony stosuje się specjalne uszczelki międzysekcyjne – są one umieszczane pomiędzy każdym segmentem bramy.

Segmentowe bramy garażowe mogą być też uzupełnione o przeszklenie – stosuje się wtedy potrójne pakiety szybowe, aby zapobiec ucieczce ciepła.

W przypadku innych konstrukcji bram garażowych jak uchylne, rolowane czy rozwierane poziom termoizolacyjności jest już niższy, dlatego do domów energooszczędnych poleca się przede wszystkim ciepłe bramy segmentowe.

Pomocna automatyka do bram garażowych

Bramy garażowe coraz częściej wyposażane są w praktyczne systemy automatyki. Można z nimi nie tylko wygodniej otwierać i zamykać bramę bez konieczności wychodzenia z pojazdu, ale również zredukować straty cieplne.

Zautomatyzowana brama garażowa redukuje czas jej otwarcia, czyli czas, gdy chłodne powietrze może przedostawać się do wnętrza budynku. Największe straty cieplne powstają wtedy w okresie grzewczym, więc montaż napędu jest szczególnie polecany w domach energooszczędnych. Oczywiście, im napęd będzie działał szybciej, tym straty te będą niższe.

Aby korzystanie z napędu bramy było jeszcze bardziej oszczędne, warto zdecydować się na automatykę o niskim poborze mocy – energooszczędne modele zużywają zaledwie 0,5 W w trybie czuwania.

Napęd do bramy garażowej ma też dodatkowe atuty – zmniejsza nadmierne nagrzewanie się garażu podczas letnich upałów, ogranicza emisję spalin w budynku, a także zmniejsza pobór paliwa, ponieważ samochód zazwyczaj pozostawiany jest z włączonym silnikiem podczas otwierania bramy garażowej.

Montaż energooszczędnej bramy garażowej

Nawet najcieplejsza brama garażowa nie osiągnie właściwego poziomu izolacyjności, gdy nie będzie właściwie zamontowana. Tylko wtedy energooszczędne bramy mogą rzeczywiście zagwarantować parametry termoizolacyjności wskazane przez producenta.

Brama musi być odpowiednio osadzona w otworze. Ciepły montaż bramy garażowej polega wtedy na zdystansowaniu jej konstrukcji od ściany, co zapobiega powstaniu mostka termicznego.

Montaż energooszczędnej bramy garażowej powinien zostać przeprowadzony przez przeszkoloną ekipę, która posiada niezbędną wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Wtedy można mieć pewność, że będzie skutecznie chroniła przed ucieczką ciepła z budynku i jednocześnie przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie