Jak wspierać termoizolację budynku?

Remigisz Szulc
10.11.2021

Wiele polskich domów powstało w czasach, gdy nie przyjmowano się ich efektywnością energetyczną. Przestarzałe urządzenie grzewcze obraz nieskuteczna archaiczna izolacja lub zupełny jej brak przekładają się na bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie. Rozwiązaniem tego problemu jest termomodernizacja budynków, przede wszystkim ocieplenie jego ścian i stropu bądź dachu skośnego. Obecnie na taką inwestycję można pozyskać pokaźne wsparcie z funduszy publicznych.

Zalety termomodernizacji budynku

Termomodernizacja budynku to inwestycja, która zwraca się w ciągu kilkunastu lat, a nawet dekady. Niższe rachunki za ogrzewanie stanowią zaledwie jedną z korzyści. Wyższa efektywność energetyczna i nowe urządzenie grzewcze przekładają się także na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, które ma niebagatelne znaczenie w kontekście ludzkiego zdrowia. Poza tym po takiej inwestycji wartość nieruchomości wzrasta, a jej mieszkańcy odczuwają wyższy komfort termiczny i akustyczny.

Program Czyste Powietrze

Właściciele domów jednorodzinnych mogą obecnie przeprowadzić termomodernizację swojego budynku przy dużym wsparciu funduszy publicznych. Program Czyste Powietrze przewiduje dofinansowania do inwestycji takich jak ocieplenie murów i dachu przy pomocy wełny mineralnej, wymiana okien i drzwi wejściowych, jak również wymiana urządzenia grzewczego. Beneficjenci programu mogą zyskać nawet 37 000 zł dofinansowania do swojej inwestycji. Biorąc pod uwagę pokaźną kwotę dofinansowania, jak również coraz bardziej restrykcyjne normy dotyczące emisji spalin, termomodernizacja budynków w najbliższym czasie to strzał w dziesiątkę!

Ulga termomodernizacyjna

Alternatywą dla dotacji z Programu Czyste Powietrze jest ulga termomodernizacyjna. Działa ona na nieco innych zasadach – właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych koszty swojej inwestycji mogą odliczyć od podstawy opodatkowania. Wsparcie również dotyczy najważniejszych inwestycji związanych z termomodernizacją, między innymi ocieplenia budynku.

Oba programy to wyśmienita okazja, aby zyskać komfort cieplny, oszczędzić mnóstwo pieniędzy w każdym kolejnym sezonie grzewczym, a jednocześnie zatroszczyć się o jakość powietrza, która w Polsce pozostawia wiele do życzenia.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie