Jak przygotować budynek do izolacji poddasza pianą PUR?

Maciej Piwowski
01.09.2020

Piana PUR stanowi coraz popularniejszą alternatywę dla klasycznej metody izolowania poddasza przy pomocy wełny mineralnej. Jest to metoda o wiele szybsza, a przy tym praktycznie eliminująca ryzyko powstania mostków termicznych. Pisząc obrazowo – piana wciśnie się we wszystkie przestrzenie, co powinno mieć później przełożenie na rachunki za ogrzewanie. Pamiętajmy natomiast, że przed zaizolowaniem poddasza pianą PUR trzeba do tego odpowiednio przygotować budynek mieszkalny. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Ukończenie całej konstrukcji dachu

Co oczywiste, pianę PUR kładziemy dopiero wtedy, gdy dach jest skończony. Chodzi tutaj jednak nie tylko o pokrycie, ale także o wszelkie elementy instalacyjne, które zostaną wyprowadzone na dach. Przykładem mogą być kominki wentylacyjne, które trzeba podłączyć jeszcze przed rozpoczęciem pianowania – później będzie to bardzo utrudnione.

Rada

Pianowanie można wykonać niezależnie od tego, jaką izolację przeciwwilgociową zastosowaliśmy. Piana dobrze czepia się zarówno membrany dachowej, jak i deskowania.

Instalacja elektryczna

Zanim zaprosimy ekipę wykonującą izolację poddasza pianą PUR, koniecznie trzeba zadbać o ułożenie wszelkich instalacji elektrycznych zaplanowanych w pomieszczeniach oraz przeznaczonych do wyprowadzenia na dach – na przykład instalacja antenowa. Pamiętajmy przy tym, że przewody elektryczne muszą być poprowdzone w peszlach, co zapewni dodatkową ochronę przeciwpożarową.

Mocowania stelaży

Poddasze ocieplone pianą PUR z pewnością zostanie później wykończone płytami gipsowo-kartonowymi. W tym celu należy je przytwierdzić do aluminiowego stelaża, który z kolei mocujemy do krokwi. Trzeba o tym pamiętać jeszcze przed pianowaniem. Najpierw wykonujemy mocowania w odpowiednich miejscach, a dopiero później możemy przykryć je pianą. Nie będzie problemu z ich oczyszczeniem.

Optymalna wilgotność

Bardzo ważną zasadą, o której nie można zapomnieć, jest to, że pianowanie poddasza wykonujemy już po ukończeniu wszystkich mokrych prac wewnątrz budynku – przede wszystkim mamy tutaj na myśli tynkowanie oraz wylanie posadzki. Następnie budynek musi zostać wywietrzony i osuszony do tego stopnia, aby było możliwe naniesienie warstwy piany. Nie przepuszcza ona wilgoci, stąd nie można dopuścić do sytuacji, w której wilgoć zostanie uwięziona pod pianą – miałoby to negatywny wpływ na drewnianą konstrukcję dachu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie