Jak prać koc?

Piotr Kowalczyk
27.04.2021

Wszystkie domowe tekstylia stanowią doskonałe siedlisko dla kurzu i innych zabrudzeń. Dlatego częste używanie koców sprawia, że wymagają one regularnej pielęgnacji oraz systematycznego odświeżenia. Zobacz, czy można prać koc w pralce i co zrobić, aby zachował swój wygląd i właściwości.

Koce – jak prać?

Większość osób wychodzi z założenia, że ze względu na mniejsze ryzyko uszkodzenia koca, najlepiej prać go ręcznie. Jednak koce często są duże i grube co z pewnością utrudnia tę czynność. Dlatego, jeśli producent nie umieścił na metce informacji o tym, że zalecane jest pranie ręczne, to ze spokojem można prać koc w pralce. Wiele sklepów internetowych, takich jak Meble Pyka oferuje wysokiej jakości koce, które nie są podatne na różnego rodzaju zniszczenia podczas prania. 

Jak prać koce w pralce?

Wszystkie informacje dotyczące sposobów prania można znaleźć na metce. Jednak jeśli na kocu nie ma metki lub jest ona nieczytelna, to warto znać uniwersalne zasady dotyczące tego, jak prać koc w pralce. Wsad pralki powinien wynosić przynajmniej 4 kg, ponieważ mokry koc może osiągnąć dużą wagę. Proces prania należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania koca, polegającego na starannym złożeniu go w kostkę. To zapobiegnie negatywnym skutkom wirowania i nadmiernym wygnieceniom. Najlepiej uprać sam koc, nie dokładając ubrań czy tekstyliów wykonanych z innych materiałów. Następnie należy wybrać właściwy program dopasowany do materiału wykonania koca – najlepiej sprawdzą się programy do delikatnych tkanin lub wełny. To pozwoli uniknąć powstania uszkodzeń oraz rozciągnięć koca. Niektóre pralki są wyposażone w specjalne programy do prania koców. 

W ilu stopniach prać koc?

Istotną kwestią jest dostosowanie parametrów prania do właściwości materiału. Ustawienie odpowiedniej temperatury jest jednym z ważniejszych czynników, które wpływają na prawidłowo przeprowadzony proces prania. Warto mieć świadomość, że koce są wykonane z różnych materiałów i to przede wszystkim od tego zależy temperatura, jaką należy wybrać. Informacja dotycząca tego, w jakiej temperaturze prać koc powinna znajdować się na metce. Jeśli została ona usunięta od razu po zakupie, optymalną temperaturą będzie 30-40 stopni Celsjusza. Nie powinno się również rezygnować z wirowania, ponieważ koc nasiąka wodą. Jednak warto ustawić odpowiednią ilość obrotów, dobierającą ją do właściwości materiału. Zasada jest prosta – im delikatniejsza tkanina, tym mniejsza moc wirowania.

Jak prać koc, żeby był miękki?

Szeroki wybór ogólnodostępnych detergentów daje możliwość znalezienia specjalnego środka do prania koców. Choć sprawdzi się także płyn do prania delikatnych tkanin. Warto zadbać także o płukanie, które zapewni miękkość i przyjemność struktury. Patent na długo utrzymujący się zapach na kocu polega na dodaniu do prania kilku kropel olejku eterycznego. 

Niezmiernie istotne jest również prawidłowe suszenie – odpowiednio odwirowany koc nie musi być dodatkowo odsączany z wody. Dzięki temu, że nie trzeba go wykręcać, nie ma obaw o powstawanie rozciągnięć i zagnieceń. Najlepiej położyć koc płasko na suszarce, zwłaszcza jeśli jest duży i ciężki. Jeśli niemożliwe jest rozłożenie całego koca, należy go złożyć kilka razy i położyć w pozycji poziomej na suszarce. W ten sposób uniknie się rozciągania mokrego koca, który pod wpływem ciężaru wody może stać się szorstki i niemiły w dotyku. Warto zastosować wszystkie środki ostrożności, dzięki którym koc po praniu i wysuszeniu nie straci swoich właściwości.

Zdecydowanie nie należy obawiać się prania koca ze względu na możliwe zniszczenia. Wystarczy zachować kilka prostych zasad, aby zadbać o stan koca, który dzięki prawidłowemu praniu posłuży przez długi czas.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie