Jak dostać mieszkanie komunalne? Procedura krok po kroku

Antoni Kwapisz
03.06.2019

Otrzymanie mieszkania komunalnego jest marzeniem tysięcy Polaków. Nic dziwnego: tego typu lokale charakteryzują się bardzo niskimi opłatami czynszowymi, często też są atrakcyjnie zlokalizowane (w centrach lub śródmieściach miast). Problem w tym, że polskie samorządy dysponują mocno ograniczoną liczbą mieszkań komunalnych nadających się do użytku, co oczywiście powoduje tworzenie się wieloletnich kolejek oczekujących. W naszym artykule pokazujemy, jak wygląda procedura ubiegania się o mieszkanie komunalne.

Krok 1: Złożenie wniosku

Wniosek o przyznanie mieszkania komunalnego składa się w urzędzie gminy lub miasta. Należy do niego dołączyć oświadczenie o wysokości dochodów wraz z dokumentami, które to potwierdzają. Pamiętajmy bowiem, że mieszkania komunalne są przeznaczone dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, jednak pozwalającej opłacać czynsz.

Krok 2: Analiza wniosku

Specjalna komisja mieszkaniowa pochyli się nad złożonym wnioskiem i oceni, czy wnioskodawca spełnia kryteria zakwalifikowania go do programu przyznawania mieszkań komunalnych. Analiza skupi się na sytuacji materialnej i rodzinnej wnioskodawcy.

Krok 3: Lista oczekujących

Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, to niestety, ale jest bardzo mało prawdopodobne, że od razu wnioskodawca otrzyma propozycję zamieszkania w konkretnym lokalu. Szacuje się, że każdego roku polskie samorządy rozdysponowują tylko 16% swoich mieszkań komunalnych. Pozytywna decyzja niemal na pewno będzie więc oznaczać wpisanie wnioskodawcy na listę oczekujących – a ta może być bardzo długa i rozpisana na lata. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość.

Uwaga

Problemem jest niestety to, że polskie samorządy – co wytknęła im Najwyższa Izba Kontroli – nie mają przejrzystych procedur przyznawania mieszkań komunalnych. Nie ma więc żadnej gwarancji, że osoba będąca np. 50 na liście oczekujących, otrzyma lokal właśnie jako pięćdziesiąta.

Krok 4: Propozycja zajęcia mieszkania

Gdy w końcu gmina znajdzie lokal odpowiadający potrzebom wnioskodawcy, złoży mu propozycję jego zajęcia. Takich propozycji może być maksymalnie 3. Jeśli wszystkie zostaną odrzucone, cała procedura ubiegania się o lokal komunalny ruszy od początku, co oczywiście oznacza ponowne zepchnięcie na koniec kolejki. Nie warto więc przesadnie „wybrzydzać”.

Jeśli natomiast wnioskodawca zaakceptuje którąś z propozycji, pozostanie już tylko podpisanie umowy najmu z gminą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie