Jak docieplić próg drzwi zewnętrznych? Poradnik krok po kroku

Krzysztof Jagielski
10.05.2022

Jeśli obecnie w miejscu progu drzwi zewnętrznych wyraźnie czuć zimno, a podłoga wydaje się wręcz lodowata, to na pewno ktoś nie przyłożył się do kwestii docieplenia progu. Na szczęście można coś z tym jeszcze zrobić, nawet bez pomocy fachowców. Dowiedz się, jak docieplić próg drzwi zewnętrznych – mamy dla Ciebie instrukcję krok po kroku.

Krok 1: odsłoń cały próg i przestrzeń pod nim

To najbardziej czasochłonny etap, zwłaszcza jeśli próg został zalany betonem i obłożony płytkami. W takiej sytuacji niestety czeka Cię trochę kucia. Musisz się dostać bezpośrednio pod próg, ponieważ prawdopodobnie w tym miejscu następuje przemarzanie.

Krok 2: kup izolację

Po odkryciu progu możesz już dobrać odpowiednią izolację. W większości przypadków najlepszym wyborem będzie zwykły styrodur, czyli bardzo twardy styropian o świetnych parametrach cieplnych. Kup płytę styroduru o grubości 3 cm, która powinna w zupełności wystarczyć na docieplenie progu drzwi o szerokości 90-100 cm.

Krok 3: dotnij styrodur i przyklej w wyznaczonym miejscu

Pamiętaj, aby zachować precyzję. Styrodur tnie się ciężko, dlatego użyj bardzo ostrego noża, który dodatkowo warto podgrzewać np. palnikiem. Dzięki temu zachowasz równą linię cięcia i idealnie dopasujesz styrodur do wnęki.

Krok 4: puste przestrzenie uzupełnij pianką montażową

Zawsze zostaną jakieś przestrzenie, których nie udało się zakryć styrodurem. Wypełnisz je zwykłą pianką montażową. Nie przesadzaj z jej ilością, ponieważ po rozprężeniu i tak trzeba będzie ją przyciąć.

Krok 5: izolacja przeciwwilgociowa

Ważnym, a często pomijanym etapem jest zabezpieczenie progu drzwi i czoła posadzki przed wilgocią. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy nie ma w tym miejscu zadaszenia. Funkcję izolacji przeciwwilgociowej z powodzeniem może pełnić papa dachowa czy tzw. folia w płynie.

Krok 6: obrób próg

Teraz pozostało już tylko naprawić szkody, czyli zabetonować próg lub wykończyć go w dokładnie taki sam sposób, jak wcześniej. Dzięki temu nie zostanie żaden ślad Twojej interwencji.

Tak docieplony próg nie powinien już powodować wychładzania podłogi w pomieszczeniu, na przykład w wiatrołapie. Nie jest to też nic trudnego i z tym zadaniem poradzi sobie każdy domowy majsterkowicz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie