Jak dbać o kompostownik? Kilka ważnych zasad

Maciej Piwowski
29.09.2021

Kompostownik stanowi jeden z ważniejszych elementów przydomowego ogrodu. Na pewno warto go założyć, ponieważ dzięki temu zyskamy nie tylko miejsce do składowania różnych odpadów organicznych, a z czasem także żyzną glebę oraz naturalny nawóz. O kompostownik trzeba jednak odpowiednio dbać, a kilkoma ważnymi zasadami dzielimy się z Tobą w naszym poradniku.

Nie wyrzucaj na kompost byle czego

Wiele osób wychodzi z założenia, że na kompost można wyrzucić wszystko, co pochodzi z natury. To częsty błąd. Pamiętaj, że kompost nie służy do składowania na nim chwastów oraz chorych roślin, na przykład liści zaatakowanych przez pasożyty. Takie odpady trzeba wyrzucać do worków wywożonych przez firmę komunalną. Na kompost trafiają wyłącznie wartościowe odpady organiczne z gospodarstwa domowego oraz resztki roślinne z ogrodu, na przykład drobno zmielona trawa, gałęzie etc.

Natlenianie kompostu

Kompost nie może być pozostawiony sam sobie. Na szczęście nie wymaga też jakiejś szczególnej pielęgnacji, natomiast kluczowe znaczenie ma jego regularne napowietrzanie. Co najmniej raz na 2 miesiące przerzuć kompost widłami w taki sposób, aby zmieszać jego poszczególne warstwy. Pozwoli to dotlenić tworzącą się glebę oraz przyspieszyć rozkład resztek roślinnych.

Regularne wybieranie kompostu

Przepełniony kompost to problem, dlatego nie dopuszczaj do sytuacji, w której resztki roślinne dosłownie się z niego wysypują. Obserwuj tempo przybierania ilości odpadów i gdy zauważysz, że na dnie stworzyła się piękna warstwa czarnej gleby, to po prostu ją wybierz i wykorzystaj w swoim ogrodzie. Idealnie nadaje się ona na nawóz pod rośliny, szczególnie te preferujące kwaśne, próchnicze podłoża.

Nawadnianie

Mało kto wie, że kompost powinien być często zwilżany – zwłaszcza, jeśli znajduje się pod dachem i nie ma szans, aby nawodniły go opady deszczu. Poziom wilgotności możesz sprawdzić ręcznie – jeśli chwycisz grudkę kompostu i będzie się ona rozsypywać, to znak, że czas sięgnąć po konewkę. Dobrze nawilżony kompost dużo szybciej ulega rozkładowi i nie trzeba wtedy stosować żadnych specjalnych dodatków chemicznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie