Inwestycja w ziemię – czy to nadal dobry pomysł?

Marek Szydełko
04.12.2017

Grunty inwestycyjne zawsze były dobrą lokatą kapitału. Wystarczy spojrzeć na statystyki. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej ceny ziemi rolnej w naszym kraju wzrosły o kilkaset procent. To powinno dać do myślenia tym, którzy mają trochę gotówki i szukają dla niej bezpiecznej przystani. Czy jednak inwestycja w ziemię nadal ma sens? Jak się za to zabrać? O czym trzeba pamiętać? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Ziemia – towar deficytowy

Największym problemem pojawiającym się w kontekście inwestowania w grunty jest deficyt atrakcyjnej ziemi. To z jednej strony efekt agresywnych inwestycji prowadzonych przez firmy deweloperskie, z drugiej dynamicznego rozwoju naszego kraju. Coraz trudniej jest znaleźć grunt w atrakcyjnej cenie, który w perspektywie kilku lat mógłby przynieść zadowalające zyski z tytułu jego odsprzedaży.

Prywatni inwestorzy szukają ziemi w różnych częściach kraju, często daleko od aglomeracji, bo tylko tam można jeszcze trafić na tzw. okazje. To jednak niesie ze sobą ryzyko długiego oczekiwania na ofertę odkupu.

Gdzie inwestować?

Najbardziej oczywista odpowiedź brzmi: warto inwestować w ziemię z dużym potencjałem. To jednak trudne zadanie, które przerośnie większość niedoświadczonych prywatnych inwestorów. Wybierając grunt należy się kierować przede wszystkim tym, jaką stopę zwrotu może on przynieść w perspektywie kilku, maksymalnie kilkunastu lat.

Sprawdzonym sposobem na wyszukanie atrakcyjnej ziemi jest sprawdzenie gminnych, wojewódzkich i krajowych planów inwestycyjnych. Jeśli działka znajduje się na trasie przyszłej drogi lub w najbliższym czasie w jej sąsiedztwie ma powstać jakaś ważna inwestycja, to taki zakup prawdopodobnie bardzo się opłaci. Pytanie tylko, czy z tego tytułu cena gruntu nie jest już zbyt mocno wywindowana.

Pewniak czy perspektywa?

Jeśli inwestor dysponuje dużym kapitałem, może oczywiście ulokować go w gruncie, który na pewno przyniesie zysk. Są to przede wszystkim działki w centrach aglomeracji i na terenie stref ekonomicznych oraz położone przy głównych ciągach komunikacyjnych. Za taką ziemię trzeba jednak sporo zapłacić, a to oznacza względnie niską stopę zwrotu.

Innym rozwiązaniem jest wyszukanie bardzo taniej ziemi, która ma potencjał do tego, by w przyszłości stać się atrakcyjnym terenem inwestycyjnym. Tutaj warto rozglądać się za gruntami położonymi na terenach województw rozwijających się, jak Warmińsko-Mazurskie czy Podlaskie.

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, które pozwala zwielokrotnić zyski z tytułu zakupu działki inwestycyjnej. Nabywca może znaleźć grunt, na którym samodzielnie wybuduje np. hotel, ośrodek wypoczynkowy, centrum logistyczne czy bloki mieszkalne. W tym przypadku trzeba się już jednak liczyć z ogromnymi nakładami finansowymi, co prawdopodobnie przekroczy możliwości szeregowego, początkującego inwestora.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie