Gdzie zamontować inwerter od instalacji fotowoltaicznej?

Krzysztof Jagielski
01.07.2020

Inwerter jest najważniejszym elementem całej instalacji fotowoltaicznej. To dzięki niemu energia słoneczna może być wprowadzona do sieci i wykorzystana w domu. Jednocześnie praktyka pokazuje, że inwerter jest najbardziej zawodnym elementem całego systemu. Często nie jest to wcale wina niskiej jakości wykonania urządzenia, ale popełnienia błędu na etapie montażu. Inwerter musi mieć bowiem zapewnione optymalne warunki do pracy. Gdzie zatem należy go zamontować?

Byle nie było za gorąco

Najważniejszą kwestią związaną z wyborem miejsca montażu inwertera jest to, aby temperatura w danym pomieszczeniu nie przekraczała 40 stopni Celsjusza. Warto tego pilnować nawet w sytuacji, gdy producent deklaruje, że urządzenie może pracować w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Dlaczego to takie ważne?

Ponieważ zbyt wysoka temperatura powoduje przegrzewanie się inwertera. Pamiętajmy, że samo urządzenie oddaje sporo ciepła do pomieszczenia, dlatego nie powinno się go montować np. na niezaizolowanym poddaszu, gdzie latem jest zwyczajnie za gorąco. Dobrym wyborem nie będzie również pralnia, w której oprócz wysokiej temperatury panuje też podwyższona wilgotność.

Niskie temperatury mniej szkodliwe niż wysokie

Bardzo dobrym miejscem na montaż inwertera jest garaż wbudowany w bryłę budynku, w tym nieogrzewany. Jak już wspomnieliśmy, urządzenie generuje dużą ilość energii cieplnej, która może nam posłużyć za „darmowe” ogrzewanie garażu. Fakty są natomiast takie, że niskie temperatury nie robią wielkiego wrażenia na inwerterze, a wręcz mogą zwiększać jego sprawność. Dlatego nie trzeba się przejmować tym, że zimą w garażu temperatura spada na przykład do 0 stopni Celsjusza.

Brak zapylenia

Bardzo ważnym kryterium wyboru miejsca montażu inwertera jest czystość pomieszczenia. Wspomnieliśmy o garażu, jak o dobrej lokalizacji, jednak musimy podkreślić, że jeśli garaż jest jednocześnie warsztatem samochodowym czy też składzikiem węgla, to raczej nie nadaje się do zamontowania w nim inwertera. Drobiny pyłu mogą przenikać przez różne nieszczelności w obudowie i z czasem doprowadzić do uszkodzenia elektroniki.

Łatwy dostęp

Na koniec istotna wskazówka. Wybierając miejsce montażu kierujmy się też tym, czy mamy do niego bezproblemowy dostęp. Co prawda łączność z inwerterem jest dziś realizowana za pośrednictwem smartfonu, ale mimo wszystko warto mieć możliwość swobodnego podejścia do urządzenia, np. w celu jego wyłączenia czy zresetowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie