Fornir kamienny - okleina z kamienia naturalnego

Maciej Piwowski
12.01.2021

Materiały naturalne, takie jak kamień czy drewno są bardzo chętnie wykorzystywane przez projektantów i architektów wnętrz. Stosuje się je nie tylko w mieszkaniach i domach, ale także w pomieszczeniach biurowych. Dzięki nim można stworzyć przytulną atmosferę. Materiały naturalne są jednocześnie bardzo eleganckie i wyrafinowane. Kamień najlepiej prezentuje się, gdy jest nim wyłożona jedna ze ścian pomieszczenia lub istotny element wyposażenia. Swoją niepowtarzalną fakturą przyciąga uwagę i sprawia, że wnętrze nabiera wyrazistego charakteru. Kamień dekoracyjny jest dość drogim i pracochłonnym rozwiązaniem. Świetną alternatywą dla niego jest fornir kamienny, który swoim wyglądem i właściwościami przypomina kamień naturalny.

Historia powstania forniru kamiennego 

Początki świetności forniru sięgają lat 90. XX wieku. Podczas produkcji stołów i fontann które Amerykanin Gernot Ehrlich wykonywał na zamówienie z płyt MDF , na które mocował za pomocą żywic epoksydowych kamienne tabliczki. Po ich oderwaniu na płycie pozostawała ciekawa warstwa łupka. Ehrlich bardzo długo eksperymentował z tym zjawiskiem, aż do momentu, gdy udoskonalił i opatentował proces wytwarzania forniru z łupka. Od tego czasu materiał ten stał się bardzo chętnie wykorzystywany dekoracji wnętrz, ponieważ doskonale imituje naturalny kamień, a jest przy tym zdecydowanie lżejszy.

Fornir kamienny jak powstaje

Skały, które wydobywane są w kamieniołomach są rozwarstwiane i wyrównywane. Kolejnym etapem jest ich podgrzanie, dzięki czemu otrzymuje się cienkie warstwy o grubości papieru. Gdy ostygną nakleja się na nie specjalną siatkę wykonaną z włókna szklanego, aby arkusze się nie rozpadły na drobne kawałki. Dodatkowo wzmacnia się warstwą żywicy poliestrowej. Aby łatwiej było transportować fornir można go bez problemu zwinąć w wygodne rolki. 

Gdzie stosuje się fornir kamienny ?

Popularność forniru stale rośnie. Jest on chętnie wybierany jako element dekoracyjny przede wszystkim na swoje właściwości oraz wygląd. Jest odporny na działanie wilgoci i innych niekorzystnych czynników, dlatego doskonale nadaje się do stosowania także w kuchni czy łazience. Najczęściej stosuje się go ozdabiając nim jedną lub kilka ścian w pomieszczeniach. Może jednak także śmiało być wykorzystywany do oklejania frontów meblowych. Trzeba jednak pamiętać, że materiał ten źle reaguje na wysokie temperatury, dlatego nie można go umieszczać w bezpośrednim sąsiedztwie np. kuchenek. Warto także odpowiednio go zaimpregnować, aby przedłużyć jego trwałość i zapewnić doskonały wygląd. W sprzedaży dostępne są forniry w wielu kolorach oraz różnych deseniach, dzięki czemu z łatwością można dopasować go np. do płytek podłogowych, aby wszystkie elementy dekoracyjne tworzyły spójną całość. 

Zalety i wady forniru kamiennego

Największą zaletą forniru jest jego wytrzymałość i elastyczność. Całe arkusze tego materiału można swobodnie wyginać bez obaw, że zostanie uszkodzony lub przerwany. Z powodzeniem można nim okleić duże powierzchnie, takie jak całe ściany oraz mniejsze elementy, np. szafki kuchenne. Doskonale imituje naturalny kamień, ale proces jego położenia jest zdecydowanie mniej pracochłonny, dzięki czemu ogranicza się także koszty takiej usługi. Fornir jest odporny na działanie promieni UV, nie odbarwia się i nie pęka. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby rozwijanie rolek forniru odbywało się w temperaturze pokojowej, ponieważ jeśli będzie on poddany zbyt niskiej temperaturze laminat na spodzie może pęknąć. Nie można również wystawiać go na działanie bardzo wysokich temperatur. Jeśli szukacie Państwo fornirów kamiennych zapraszamy do kontaktu z bezpośrednim importerem https://fornirykamienne.pl/

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie