Etapy zakładania przydomowego ogrodu

Piotr Kowalczyk
12.08.2021

Kwestię wykonania ogrodu zwykle zostawiamy sobie na sam koniec budowy wymarzonego domu. Wiele osób wręcz odkłada ten temat na kilka lat, chcąc najpierw odetchnąć finansowo. W końcu jednak przyjdzie moment, w którym trzeba będzie się za ten ogród zabrać, ponieważ widok chwastów i bałaganu nie nastraja zbyt optymistycznie. Jeśli właśnie szykujesz się do założenia przydomowego ogrodu, to postępuj zgodnie ze sprawdzonym schematem.

Etap 1: projekt

Naprawdę warto w niego zainwestować. Projekt ogrodu nie jest bardzo drogi, ponieważ jego cena powinna się zamknąć w kwocie do 1000 złotych. Nie musisz także wynajmować profesjonalnej ekipy, która ten projekt zrealizuje. Ważne, aby mieć punkt wyjścia przygotowany przez eksperta z wyobraźnią.

Etap 2: projekt nawadniania

Na tym etapie warto skontaktować się z firmą projektującą i wykonującą systemy nawadniania ogrodów. Jest to bardzo wskazana inwestycja, która z jednej strony zagwarantuje np. efektowny wygląd trawnika, a z drugiej zwolni Cię z obowiązku żmudnego podlewania ręcznego.

Etap 3: nawiezienie ziemi

Teraz jest czas, aby nawieźć dobrej jakości ziemię pod trawnik oraz bardziej wymagające rośliny. Gdy wokół domu panuje bałagan i nie ma niczego, co można zniszczyć, warto wpuścić na teren działki ciężkie samochody rozwożące ziemię oraz koparkę, która rozrzuci ją po ogrodzie oraz wyrówna.

Etap 4: wyznaczenie rabat

Teraz można już zabrać się za właściwe prace ogrodowe. Podstawą jest wyznaczenie, zgodnie z projektem, granicy trawnika. Konieczne będzie wykonanie obrzeży, do czego można wykorzystać chociażby kostkę brukową, tzw. ekobordy czy krawężniki.

Etap 5: oświetlenie

Warto je mieć w ogrodzie, ponieważ oświetlenie bardzo poprawia walory estetyczne otoczenia domu po zmroku, a także nieco zwiększa bezpieczeństwo i podnosi funkcjonalność ogrodu. Na tym etapie można spokojnie poprowadzić kable zasilające lampy ogrodowe.

Etap 6: założenie trawnika

Jeśli nie masz na to czasu lub siły, to najlepiej będzie zlecić tę ciężką pracę fizyczną firmie zewnętrznej lub wynająć kilka osób z okolicy. Najważniejsze przy zakładaniu trawnika jest idealne wyrównanie oraz zagęszczenie ziemi (nie mogą się w niej tworzyć doły).

Etap 7: nasadzenia

Najprzyjemniejszy, choć kosztowny etap, który możesz zostawić w 100 proc. sobie. Nasadzenia planuj zgodnie z projektem, nie musząc robić wszystkiego od razu – zakup roślin do ogrodu stanowi spore obciążenie finansowe, dlatego podziel sobie to zadanie na kilka mniejszych etapów rozłożonych w czasie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie