Duża rabata w ogrodzie – jakich błędów trzeba unikać?

Mariusz Siwko
18.06.2021

Rabaty są naturalnym elementem przydomowego ogrodu. Wprowadzają do niego sporo ożywienia, pięknie kontrastując z trawnikiem i umożliwiając wprowadzenie różnego rodzaju roślin ozdobnych. Planując samodzielne wykonanie dużej rabaty musisz jednak uważać, aby nie popełnić kilku prostych błędów. Będą one rzutować nie tylko na wygląd rabaty, ale też ograniczać funkcjonalność ogrodu. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Nieodpowiednie obrzeże (lub jego brak)

Planując dużą rabatę w ogrodzie trzeba się dobrze zastanowić nad tym, jak oddzielić ją od trawnika. Chodzi nie tylko o estetykę, ale również funkcjonalność – w tym wygodne koszenie trawy. W tym celu konieczne jest zastosowanie odpowiedniego obrzeża. Najlepiej sprawdzi się tutaj kostka brukowa/granitowa, choć warto rozważyć także obrzeże plastikowe mocowane na równi z gruntem (tzw. eko-bordy).

Zły wybór ściółki

Nowa rabata powinna być wykończona ściółką, która z jednej strony poprawi walory estetyczne, a z drugiej zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody z gruntu (ważne w przypadku nowo posadzonych roślin). Większość właścicieli ogrodów postawi tutaj na sprawdzoną korę, która jednak wcale nie musi być dobrym rozwiązaniem – głównie w miejscach narażonych na silne podmuchy wiatru. W takiej sytuacji lepiej jest pomyśleć o zastosowaniu kory kamiennej lub po prostu kamieni ozdobnych.

Ciasnota

Wykonując dużą rabatę w ogrodzie można łatwo ulec pokusie posadzenia na niej wielu gatunków roślin. Gdy są to małe okazy, to całość wygląda naprawdę dobrze. Gorzej, gdy rośliny się rozrosną i zaczną sobie przeszkadzać. Nie tylko zahamuje to ich rozwój, ale również negatywnie wpłynie na estetykę rabaty, która może sprawiać wrażenie chaotycznej, dzikiej i zaniedbanej.

Monotonia kolorystyczna

Dobór roślin na nową rabatę ma kluczowy wpływ na jej wygląd – zwłaszcza w perspektywie kilku lat. Nie chodzi już tylko zachowanie odpowiednich proporcji wielkościowych, ale także kolorystycznych. Na rabatach najlepiej sprawdzają się kontrasty, dlatego nie należy wybierać wyłącznie roślin zielonych, czerwonych czy żółtych.

Warto postawić na estetyczne zestawienia kolorystyczne, np. wysokie zielone rośliny mogą tworzyć ścianę rabaty, przed którą posadzimy niższe okazy przebarwiające się na czerwono.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie