Dlaczego warto regularnie wymieniać filtry do rekuperacji?

Piotr Kowalczyk
05.05.2021

Za pomocą rekuperacji efektywnie wentyluje się pomieszczenia przy minimalnym zużyciu energii. Świeże powietrze jest dostarczane z zewnątrz, a z budynku usuwa się powietrze zanieczyszczone i zużyte. Dzięki temu w pomieszczeniach zmniejsza się ilość dwutlenku węgla, a przybywa tlenu, co pozytywnie wpływa na energię do pracy i zmniejsza uczucie senności. Dodatkowo rekuperacja zapewnia oszczędności na ogrzewaniu, gdyż umożliwia odzyskiwanie ciepła z wentylacji. Efektywność instalacji zależy jednak od zastosowanych filtrów do rekuperacji. Sprawdź, dlaczego ważna jest ich regularna wymiana.

1. Filtry do rekuperacji - jakie jest ich znaczenie?

2. Rodzaje filtrów do rekuperacji

Energooszczędna wentylacja pomieszczeń, znana jako rekuperacja, jest coraz częściej stosowana do jednoczesnego oczyszczania powietrza w budynkach i ich dogrzewania. Jeden system efektywnie usuwa z powietrza zanieczyszczenia i odzyskuje ciepło, dzięki czemu w pomieszczeniach jest optymalna temperatura, a koszty opału lub użytkowania ekologicznego ogrzewania spadają. Rekuperacja wymaga stosowania odpowiednich filtrów, które podobnie jak w innych instalacjach, powinno się regularnie wymieniać. Dowiedz się więcej o filtrach do rekuperacji.

Filtry do rekuperacji - jakie jest ich znaczenie?

Filtry do rekuperatora oczyszczają powietrze wpadające do kanałów wentylacyjnych w niewidocznych miejscach domu. Dzięki nim powietrze wstępnie oczyszcza się z największych zanieczyszczeń, a następnie dokładnie usuwa się z nich wszystkie szkodliwe związki, pyły oraz kurz. Ruch powietrza w budynku jest bardzo delikatny, lecz nie zmniejsza to skuteczności filtrowania.

Stosując filtr do rekuperatora, dodatkowo chroni się przed cofaniem się zanieczyszczeń, które instalacja zasysa z wnętrza budynku. Nieświeże, zużyte powietrze wraz z kurzem bądź sierścią jest wymieniane na czyste bez ryzyka, że dojdzie do wstecznego wyrzutu niepożądanych cząsteczek. Regularna wymiana filtrów do rekuperacji sprawia, że cały system wentylacyjny działa z maksymalną wydajnością przez cały rok. 

Rodzaje filtrów do rekuperacji

Filtry do rekuperatorów są zróżnicowane pod względem budowy i zastosowania. Modele kieszeniowe składają się ze stalowej ramki, w której znajduje się kieszeń z tkaniny filtrującej. Za jej pomocą znacząco zwiększa się powierzchnię filtracji, co podnosi skuteczność oczyszczania powietrza. Filtry plisowane mają formę harmonijki, wykonanej ze sztywnego, składanego materiału. Druciana ramka jest wszyta na brzegach. Taka konstrukcja zwiększa powierzchnię filtracji i jednocześnie umożliwia zachowanie niewielkich rozmiarów elementu bez strat na jego wydajności. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie