Dlaczego mieszkania w blokach z wielkiej płyty wciąż cieszą się popularnością?

Mateusz Nowak
21.01.2019

Ta technologia przez lata budziła grozę, a u niektórych także nieprzyjemne skojarzenia z poprzednim ustrojem. Faktem jest natomiast, że bloki z wielkiej płyty, choć teoretycznie powinny się już zacząć „sypać”, wciąż mają się całkiem nieźle i zapewniają dach nad głową milionom Polaków. Zlokalizowane w nich mieszkania cieszą się też niesłabnącą popularnością na rynku wtórnym. Z czego wynika ten fenomen? Oto kilka najważniejszych powodów.

Cena czyni cuda

Najbardziej oczywistym powodem stałego zainteresowania mieszkaniami w blokach z wielkiej płyty jest oczywiście atrakcyjna cena. Nie wszystkich stać na zakup lokalu w nowej inwestycji deweloperskiej. Z kolei mieszkania w tak modnych kamienicach odstraszają metrażem oraz słabym stanem technicznym budynku i instalacji. Wielka płyta wydaje się więc być rozwiązaniem pośrednim – akceptowalnym cenowo, a wciąż całkiem rozsądnym pod względem jakości, komfortu i estetyki.

Wystarczy zresztą porównać ceny na rynku, aby przekonać się, że w każdym polskim mieście najkorzystniej wycenione są właśnie mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Kryzys finansowy z 2008 roku miał tę zaletę, że nauczył nas, jakie są konsekwencje nadmiernego zadłużania się. Stąd wiele osób, zwłaszcza młodych, kalkuluje na chłodno i woli kupić tańsze mieszkanie, niż wikłać się w drogi, wieloletni kredyt hipoteczny.

Atrakcyjna lokalizacja

Ten argument jest rzadko podnoszony, ale nie sposób go zbagatelizować. Bloki z wielkiej płyty, zwłaszcza te budowane w latach 70., zwykle są wręcz świetnie zlokalizowane. Powstawały blisko zakładów pracy oraz terenów zielonych. Dziś stanowi to ich ogromny atut. Wybierając mieszkanie na starym osiedlu budynków wielorodzinnych, można liczyć na dobre skomunikowanie i dostęp do pełnej infrastruktury miejskiej.

Takich „luksusów” często nie zapewniają inwestycje deweloperskie, które powstają na obrzeżach i w mniej atrakcyjnych częściach miast. Jeśli więc komuś zależy na tym, aby mieć pod nosem przychodnię, sklepy, żłobek, przedszkole, kilka szkół i aptek, to mieszkanie w bloku z wielkiej płyty z pewnością spełni te oczekiwania.

Niskie koszty eksploatacji

W tym przypadku tak naprawdę na dwoje babka wróżyła. Owszem, mieszkania w blokach z wielkiej płyty są niedrogie w eksploatacji, ponieważ praktycznie zawsze są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej (a to właśnie koszty ogrzewania najmocniej przytłaczają Polaków).

Z drugiej jednak strony wciąż gros bloków z wielkiej płyty znajduje się w zasobach spółdzielni mieszkaniowych, co jest równoznaczne z bardzo wysokimi, kompletnie nieadekwatnymi do standardu opłatami stałymi. Przed zakupem konkretnego mieszkania radzimy się więc zorientować, jaka jest aktualna wysokość czynszu.

Na marginesie wspomnijmy o jeszcze jednej, dość często podnoszonej zalecie. Mówi się o tym, że mieszkania w blokach z wielkiej płyty są już sprawdzone, a same budynki – wbrew przewidywaniom – to solidne konstrukcje, które powinny jeszcze służyć przez dziesięciolecia. Dodatkowo wiele bloków przeszło już termomodernizację i inne prace remontowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie