Dlaczego mieszkania na najniższych kondygnacjach są tańsze?

Maciej Piwowski
31.10.2018

Mieszkanie z pięknym widokiem na panoramę miasta czy park – to ideał, do którego dąży wiele osób szukających dla siebie nieruchomości. Niestety, marzenia szybko zderzają się z brutalną rzeczywistością, gdy okazuje się, że za taki lokal trzeba zapłacić znacznie więcej niż za mieszkanie np. na parterze. Z czego to właściwie wynika? Dlaczego mieszkania na najniższych kondygnacjach z reguły są najtańsze? Wyjaśniamy to w naszym artykule.

Kiepski widok z okna

Szczególnie dotyczy to mieszkań zlokalizowanych na parterze. Mieszkając tak nisko trudno liczyć na piękne widoki, można też oczywiście zapomnieć o panoramie osiedla. Wiele zależy tutaj jednak od budynku – w nowym budownictwie deweloperzy starają się maksymalnie uatrakcyjnić lokale na parterze, chociażby poprzez udostępnienie nabywcom kawałka ogródka.

Hałas

Ważny argument, który bardzo często decyduje o tym, że nabywcy z góry odrzucają możliwość zamieszkania na parterze czy nawet pierwszym piętrze. Najgorszą do wyobrażenia sytuacją jest ta, gdy okna lokalu wychodzą bezpośrednio na parking. Nienajlepszym pomysłem jest również zakup mieszkania, pod którym znajduje się wjazd do parkingu podziemnego – hałas generowany przez bramę automatyczną bywa naprawdę irytujący (zwłaszcza wcześnie rano), a trzeba się z nim liczyć nawet kilkadziesiąt razy dziennie.

Wyższe koszty ogrzewania

Jednym z głównych powodów, dla których osoby zainteresowane zakupem mieszkania wolą wybierać lokale na wyższych kondygnacjach, jest przeświadczenie, że są one „cieplejsze”. Ta teoria rzeczywiście się sprawdza, zwłaszcza w przypadku mieszkań na środkowych kondygnacjach. Te na parterze pod tym względem wypadają zdecydowanie najgorzej. Jest to wina m.in. słabej izolacji podłogi, która oddziela lokal od piwnicy czy garażu podziemnego.

Nieprzyjemne zapachy

Wiele zależy tutaj oczywiście od tego, na jaki fragment osiedla wychodzą okna mieszkania. Jeśli jest to wspomniany już parking, a tym bardziej teren składowania odpadów, to trudno jest się spodziewać przyjemnej woni. Do mieszkania będą się natomiast wdzierać zapachy spalin i odpadów. W efekcie właściciele takich lokali muszą się liczyć z ograniczonymi możliwościami wietrzenia swoich mieszkań, co jest bardzo irytujące.

Większe ryzyko włamania

Sprawa jest prosta: naturalnym celem dla włamywaczy zawsze są mieszkania zlokalizowane na parterze, ewentualnie na pierwszym piętrze. Z punktu widzenia złodzieja korzystne jest to, że otwiera się przed nim dodatkowa droga wejścia i wyjścia z mieszkania (balkon). Stąd w oknach lokali na najniższych kondygnacjach często pojawiają się dodatkowe zabezpieczenia, jak rolety czy nieestetyczne kraty.

Każdy z tych powodów uzasadnia niższą cenę zakupu mieszkania na parterze. Musisz więc we własnym zakresie ocenić, czy takie „dodatki” przeszkadzają Ci na tyle, aby dopłacić do lokalu na wyższej kondygnacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie