Czym wykończyć elewację domu jednorodzinnego?

Piotr Kowalczyk
13.08.2021

Elewacja budynku jest jego wizytówką i bardzo mocno wpływa na estetykę całego domu. Powinna być nie tylko dobrze dopasowana do architektury budynku, ale też trwała i niewymagająca żmudnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wybór okładzin elewacyjnych jest całkiem spory, dlatego w naszym poradniku krótko omawiamy najpopularniejsze opcje. 

Marzysz o trwałej i unikatowej elewacji swojego domu? Sprawdź aktualne trendy architektoniczne -deska elewacyjna Tabulo na Kosbud.com.pl

Tynk

Zaczynamy od najczęstszego wyboru prywatnych inwestorów. Tynk, bez względu na jego rodzaj, jest przede wszystkim szybki i niedrogi w nałożeniu. Sprawna ekipa jest w stanie otynkować 150-metrowy dom w ciągu tygodnia, wliczając w to wykonanie izolacji cieplnej. Opcję z tynkiem polecamy wszystkim, którzy szukają szybkiego, niedrogiego i estetycznego rozwiązania kwestii elewacji domu jednorodzinnego.

Cegła klinkierowa

Dawniej bardzo popularna, dziś wybierana znacznie rzadziej. Dlaczego? Wszystko przez bardzo wysokie koszty wykonania elewacji domu z cegły klinkierowej. Jest to opcja wyłącznie dla majętnych inwestorów, przy czym warto podkreślić, że na wysoki koszt składa się nie tylko cena zakupu cegły klinkierowej, ale także jej ułożenia. W dodatku taka elewacja wymaga regularnego impregnowania, aby zachować efektowny wygląd cegły w perspektywie wielu lat.

Płytki ozdobne

Ciekawa alternatywa dla cegły klinkierowej, szczególnie z punktu widzenia osób dysponujących ograniczonym budżetem. Płytki elewacyjne nie muszą imitować klinkieru – popularne są również te, które do złudzenia przypominają tradycyjną cegłę, beton czy kamień. Warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę, o ile mamy sprawdzoną ekipę, która wykona elewację zgodnie ze sztuką.

Drewno

Bardzo popularne rozwiązanie wśród osób, które cenią sobie naturalne elementy wykończeniowe. Co ciekawe, drewniana elewacja nie jest zarezerwowana tylko dla domów wykonanych z tego budulca – na podobny krok decydują się też właściciele budynków murowanych.

Problem z drewnem polega natomiast na tym, że w polskich warunkach klimatycznych wymaga ono regularnego odnawiania i zabezpieczania przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Chcąc tego uniknąć warto rozważyć zastąpienie drewna coraz popularniejszą i o wiele praktyczniejszą deską kompozytową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie