Czy trzeba usuwać opadłe liście w ogrodzie?

Andrzej Winnicki
14.11.2022

Opadłe liście to niezawodny znak świadczący o nadciągającej jesieni i zimie. Przypominają nam również o konieczności przeprowadzenia ważnych prac porządkowych w ogrodzie. Wiele osób ma wątpliwości, czy rzeczywiście trzeba usuwać liście. Nie jest to wcale tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Liście na trawniku? Trzeba się ich pozbyć

W przypadku trawnika zasada jest prosta: usuwamy wszystkie liście, jakie na niego opadły. Dlaczego? Ponieważ mogą one powodować choroby trawy, ograniczają dopływ promieniowania słonecznego, a także skutkują gniciem murawy. W efekcie jeśli nie usuniemy liści jesienią, to na wiosnę naszym oczom ukażą się łyse place, które będą wymagać renowacji.

Najlepiej będzie więc albo usuwać liście na bieżąco, albo poczekać, aż wszystkie opadną i wtedy pomóc sobie odkurzaczem do liści. Najskuteczniejsza jest jednak metoda klasyczna, czyli z użyciem grabi.

Pryzmy z liści

Po zebraniu liści z trawnika można pomyśleć o ułożeniu ich na pryzmie np. w pobliżu kompostownika czy w mniej reprezentacyjnej części ogrodu. Takie kopce stanowią naturalne schronienie dla jeży, które są sprzymierzeńcem każdego ogrodnika (zjadają szkodniki).

Co z liśćmi na rabatach?

W tym przypadku radzimy, aby nie pałać potrzebą pozbycia się każdego opadłego liścia. Stanowią one  naturalną i bardzo skuteczną izolację, a przy tym świetnie ściółkują rośliny. Nie ma potrzeby grabienia liści pod drzewami i krzewami. Dzięki nim maleje ryzyko, że rośliny ucierpią w czasie mroźnej zimy. Liście świetnie zapobiegają też nadmiernemu parowaniu gleby.

Tutaj jednak należy pamiętać o ważnej zasadzie: zawsze pozbywamy się liści objętych zmianami chorobowymi, zaatakowanych przez szkodniki. Umieszczamy je w plastikowych workach przeznaczonych do odbioru przez firmę komunalną lub we własnym zakresie wywozimy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie