Co to jest domek mobilny i kto odniesie korzyści z jego zakupu?

Mariusz Siwko
11.03.2022

Małe, estetyczne i łatwe w przewożeniu oraz uniwersalne budowle to właśnie domki mobilne. Aby przewieźć je z miejsca produkcji na działkę inwestora, wystarczy tylko załadować produkt na przyczepę, zabezpieczyć i wybrać trasę o odpowiedniej szerokości. Domek mobilny może mieć zróżnicowaną wielkość, a standard jego wyposażenia wybierany jest zanim producent rozpocznie prace budowlane. Kto odniesie korzyści z zakupu takiej budowli? Oto mini poradnik.

Czym dokładnie jest domek mobilny?

Domek mobilny, w przeciwieństwie do budowli, jaką jest tiny house on wheels nie może samodzielnie poruszać się po drogach publicznych. Nie jest pojazdem i może być transportowany jako ładunek. W praktyce więc tego rodzaju produkt jest zamawiany u producenta, a po jego wykonaniu, w pełni gotowy trafia na posesję klienta. Jest to więc budynek, który, pomimo że raz można go w sposób stały umieścić na każdej działce — istnieje możliwość sprawnego przetransportowania go w każdy zakątek kraju, a nawet za granicę. Domki mobilne są odpowiednie dla celów i miejsc, takich jak m.in.:

  • Ośrodki wypoczynkowe w atrakcyjnych turystycznie zakątkach,
  • posiadanie biura mobilnego bez posiadania działki,
  • wyposażenie własnej działki rekreacyjnej w komfortowe miejsce do spania,
  • zapewnienie noclegu mobilnym pracownikom,
  • zapewnienie sobie tymczasowego noclegu podczas budowy domu,
  • zaplecze na konferencjach, koncertach i planach filmowych,
  • stworzenie dodatkowego noclegu dla gości.

Jaką powierzchnię ma domek mobilny?

Powierzchnia takiego budynku waha się nawet do 48 m². Najczęstszym wyborem jest jednak domek mobilny 32m². To właśnie ta standardowa wielkość zaspokoi potrzeby niemal każdego inwestora, który poszukuje niewielkiego, aczkolwiek wygodnego pomieszczenia mobilnego. Oba rozwiązania oferuje dynamicznie rozwijająca się i działająca na terenie całej Polski firma House TD.

Domek mobilny — pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę nie jest konieczne w przypadku domku o powierzchni do 32m². Nie oznacza to jednak totalnej niezależności od odpowiednich organów, a plan umieszczenia takiego budynku na swojej posesji należy zgłosić w Starostwie Powiatowym. W praktyce można go umiejscowić zarówno na działce rekreacyjnej, budowlanej, jak i rolnej. Zmiany przepisów warto monitorować na stronie urzędów.

Domek mobilny całoroczny. Czy to możliwe?

Zamieszkiwanie domku mobilnego przez cały rok jest możliwe. Obecne techniki umożliwiają stworzenie odpowiednio ocieplonej i wyposażonej w instalację ogrzewania mini budowli, o charakterze mobilnym. W kwestii grzewczej warto wybrać najekonomiczniejsze rozwiązanie, takie jak panele słoneczne.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie