Co świadczy o źle wykonanym podłączeniu zmywarki?

Mariusz Siwko
28.10.2020

Podłączenie zmywarki do istniejącej instalacji wodnej i kanalizacyjnej wydaje się być banalnie proste. Okazuje się natomiast, że nawet osoby podające się za fachowców bardzo często popełniają tutaj błędy, które będą później rzutować na komfort korzystania z urządzenia, skuteczność mycia naczyń oraz na koszty eksploatacji zmywarki. Nie wspominając już oczywiście o znacznym skróceniu jej trwałości. Ktoś montował Ci zmywarkę? A może zabrałeś się za to sam i masz teraz wątpliwości, czy nie popełniłeś błędów? Sprawdź, co zwykle w pierwszej kolejności świadczy o źle wykonanym podłączeniu tego urządzenia.

Głośna praca

Może wskazywać na uszkodzenie pompy wody, ale też na nieprawidłowe wypoziomowanie urządzenia. Jest to dość częsty problem, który początkowo można łatwo przegapić (szczególnie, jeśli nie miało się wcześniej zmywarki), ale też taki, który stopniowo zaczyna coraz mocniej irytować. Gdy dochodzi do sytuacji, w której zmywarka pracuje tak głośno, że nie pozwala komfortowo rozmawiać czy oglądać telewizji, to czas przyjrzeć się sposobowi podłączenia.

Niska skuteczność zmywania

Zwykle podejrzenie w pierwszej kolejności pada na niską jakość środka myjącego, ale to niekoniecznie musi być przyczyna. Zdarza się, że osoba podłączająca zmywarkę popełnia błąd i zamiast przyłączyć urządzenie do zimnej wody, przyłącza do ciepłej. Teoretycznie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody. Okazuje się jednak, że może to mieć negatywny wpływ na pracę urządzenia i odbić się na skuteczności mycia naczyń.

Wycieki

Wszelkie wycieki wskazują na nieszczelność – czy to na przyłączu wodnym, czy kanalizacyjnym. Trzeba się temu pilnie przyjrzeć, bo woda zbierająca się pod urządzeniem może trwale uszkodzić zabudowę meblowa czy nawet spowodować zawilgocenie ścian i pojawienie się grzyba.

Drgania

Zwykle oznaczają, że zmywarka została niepoprawnie przymocowana do mebli kuchennych (w przypadku urządzenia do zabudowy). Należy zatem sprawdzić, czy wszystkie punkty mocowania są zajęte wkrętami. Drgania pojawiające się podczas pracy mogą w krótkim czasie doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, na przykład połamania łopatek z dyszami – mają również negatywny wpływ na naczynia umieszczone w zmywarce.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie