Budujemy strych nad garażem – co trzeba wziąć pod uwagę?

Piotr Kowalczyk
25.06.2021

Strych nad garażem to bardzo komfortowe, a przede wszystkim funkcjonalne rozwiązanie. Zwykle buduje się go po to, aby mieć dodatkowe miejsce na przechowywanie różnych drobiazgów, z których nie korzystamy na co dzień – na przykład opon samochodowych, różnych „przydasiek” czy fragmentów instalacji pozostałych po budowie domu. Pomysł wykonania strychu nad garażem jest więc godny zarekomendowania, o ile podejdziesz do sprawy metodycznie. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Wysokość sufitu w garażu

Na dobry początek musisz sprawdzić, jaką powierzchnię jesteś w stanie wygospodarować na strychu. Jeśli sufit w garażu jest bardzo wysoki, ponieważ nie ma w nim tradycyjnego stropu, to wolną przestrzeń rzeczywiście warto wykorzystać na strych. Dokonaj jednak dokładnych pomiarów, aby upewnić się, że strych będzie w ogóle wygodny w użytkowaniu. Jeśli miałoby się okazać, że będziesz mógł się w nim jedynie czołgać, a nie przynajmniej chodzić na kolanach, to raczej zrób tam mały składzik lub zrezygnuj z budowy strychu.

Otwór wejściowy na strych

Powinien być na tyle szeroki, abyś mógł swobodnie przez niego wejść oraz wnieść różne przedmioty, które planujesz przechowywać na strychu. Upewnij się, że masz dość miejsca na wykonanie takiego wejścia i to od niego zacznij planowanie strychu. Wejście musi znaleźć się w takim miejscu, aby wchodzenia na strych nie utrudniała Ci np. otwarta brama garażowa czy jej poszczególne elementy.

Jak będziesz dostawać się na strych?

Chodzi o to, czy planujesz wchodzić na strych przy pomocy zwykłej drabiny, a może jednak wygodniejszych i bezpieczniejszych schodów? Te drugie bez wątpienia zapewnią Ci wyższy komfort korzystania ze strychu, natomiast zajmują dużo miejsca i niekoniecznie znajdziesz na nie wolną przestrzeń w garażu. Pamiętaj natomiast, że wchodzenie na strych przy pomocy drabiny jest mało wygodne, a już szczególnie wtedy, gdy chcesz wnieść na górę np. opony zimowe (czy zdjąć je ze strychu). Nie obejdzie się tutaj bez pomocy drugiej osoby.

Oświetlenie

Na strychu musisz mieć niezależne źródło światła. Trudno sobie wyobrazić komfortowe korzystanie z dodatkowej powierzchni, gdy cały czas musisz pamiętać o zabieraniu ze sobą latarki. Już na etapie planowania strychu wyznacz punkty, w których znajdą się lampy i doprowadź do nich instalację elektryczną (koniecznie w peszlach). Pomyśl również o wykonaniu 1-2 gniazd elektrycznych, które mogą Ci się przydać np. podczas budowy strychu czy jego późniejszego wykańczania.

Warto też zadbać przy remoncie o dobór odpowiednich okien do naszego domu, zapraszamy do odwiedzenia firmowego salonu okien.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie